Jedna rečenica francuskog predsjednika Emmanuela Macrona na press konferenciji u Zagrebu s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem, izazvala je uzbunu u bošnjačkim medijima Sarajevu.
U sjeni popisanih ugovora u kupnji Rafalea i ugovora o Strateškom partnerstvu Hrvatske i Francuske, ispod radara su prošle Macronove izjave sigurnosnoj situaciju u zemljama zapadnog Balkana.
Što je Plenković rekao Macronu na večeri u restoranu Galla, a što je Macron otkrio na presici. Obraćajući se novinarima nakon razgovora s Macronom hrvatski premijer je rekao:
“Drago mi je da predsjednik Macron ima veliko znanje i angažman u nama neposrednom susjedstvu. Posebna tema je naravno bila i BiH, gdje su Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda. Objasnili smo pozicije Hrvatske i nadamo se da ćemo u predstojećim tjednima i mjesecima iznaći rješenje koje bi pomoglo i reformu izbornoga zakona tako da se u BiH na pravičan način biraju legitimni predstavnici političkih stranaka koji reprezentiraju sva tri naroda, upravo onako kako je dogovoreno u Daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu iz 1995. godine”, kazao je Plenković.
U sličnom tonu je govorio i rancuski predsjednik Macron.
“Razgovarali smo i o međunarodnoj situaciji, o problemima između Bugarske i Sjeverne Makedonije i reformi koja je neophodna u odnosu na izborni zakon u Bosni i Hercegovini i tu trebamo zajednički djelovati i to ćemo i učiniti u idućih mjeseci“, kazao je uvodno Macron.
Na pitanje novinarke Ivane Petrović “kakav je njegov pogled na sigurnosnu situaciju u zemljama zapadnog Balkana, prije svega na proces Kosovo-Srbija, stanje u Crnoj Gori, stanje u BiH”, Macron je odgovorio:
“Europska unija je pravo čudo demokracije i ona je označila kraj ratova na tom području. Hrvatska koja je pristupila Europskoj uniji je potvrdila hrvatsku vokaciju. Smatram da zapadni Balkan ima istu takvu europsku viziju, europski put.
U tom smislu podržavam da osnažujemo te veze i osnažujem da Hrvatska pristupi Schengenu jer ovdje se radi o reformama koje će biti potrebne i na kojima ćemo raditi od početka francuskog predsjedanja jer to znači snažniji Schengen. To isto tako znači i Schengen koji će u svom upravljanju imati jednu veću političku dimenziju.
Što se tiče zapadnog Balkana, mi u Sofiji nismo rekli da smo mi protiv toga, mi smo htjeli jednostavno zaustaviti jednu birokratsku situaciju, htjeli smo zapravo reći da treba riješiti probleme. Mi smo tijekom hrvatskog predsjedanja od tog procesa napravili jedan politički proces. Postoje problemi u nekim zemljama zapadnog Balkana. Međutim, mogli smo napomenuti da to postoji u svim tim zemljama.
Ono što ćemo učiniti u sljedećim mjesecima je to da ćemo stvarno pokušati više toga učiniti kako bismo stabilizirali situaciju između Bugarske i Sjeverne Makedonije, kako bismo inzistirali da se u BiH izvrši reforma izbornog zakona“, kazao je Macron.
Macronovu izjavu u Zagrebu mediji u Sarajevu dočekali su na nož. U redakcijskom komentaru agencije Patria, koji prenosi Slobodna Bosna, piše, gle čuda, da “Hrvatska kupuje mogućnost uvođenja apartheida u BiH!” ( Znaju li oni što je apartheid?)
U tekstu navode da se Macron “otvoreno svrstao na stranu Dragana Čovića i želja Hrvatske da se u BiH uvede apartheid”, a kao razlog takvog stava francuskog predsjednika vide u činjenici da je “Hrvatska nabavlja Rafale od Francuske, a platit će ih oko 15 posto skuplje nego što je to prvobitno najavljeno u svibnju, kada je i donesena odluka o njihovoj nabavci”.
Dalje navode da “navodno se i Milorad Dodik sprema za susret s Macronom, pa se teško oteti dojmu kako su osovina Čović-Dodik uz veliku podršku Srbije i Hrvatske na putu do konačnog cilja, stvaranje BiH kao državne zajednice koje će u određenom trenutku neminovno voditi ka mirnoj disoluciji BiH.
Plan iz Karađorđeva se ostvaruje! Po želji vladajućih nacionalista suspendira se demokracija u BiH. I sve to uz milijarde koliko očito košta koncept sastavljene države”, piše Patria.
Šteta što autor teksta u nacionalnoj novinskog agenciji “Patria” nije čuo da je isti dan kad je Macron bio s Plenkovićem u Zagrebu, srbijanski predsjednik Vučić u Sočiju se sastao s Putinom. Mogao je složiti double-decker apartheid.
O položaju Hrvata u BiH premijer Plenković s Macronom je govorio tijekom posjeta Francuskoj u listopadu 2018. godine.
“BiH nije klasična država-nacija, nego tronacionalna država, koja okuplja tri konstitutivna i jednakopravna naroda, uz poštovanje prava svih građana. Ta jednakost je bila postavljena kao uvjet za međunarodno priznanje. Ali ta jednakost je sada kompromitirana na štetu Hrvata, nakon što u Predsjedništvo BiH nije izabran kandidat koji je osvojio preko 80 posto hrvatskih glasova, nego Željko Komšić, koji je izabran bošnjačkim glasovima”, rekao je Plenković na predavanju koje je održao na sveuličištu La Sorbonne.
U toj temi razgovaro je s i Macronom u Elizejskoj palači, istoj onoj gdje je u prosincu 1995., svečano potpisan sporazum ispregovaran ranije u Daytonu. Plenković je svom domaćinu u Parizu pokušao objasniti da je mirovni ugovor prekršen na štetu Hrvata u BiH.
Upravo je to premijer Plenković pokušao objasniti svom domaćinu u Parizu.
“On je razumio da je to ozbiljan problem. Ta percepcija koja postoji u Hrvatskoj možda je jedinstvena, ali kad se detaljno argumentira onda i ostali shvaćaju da je to ozbiljan problem kojim se treba pozabaviti ne samo BiH i ne samo Hrvatska, nego šira međunarodna zajednica”, rekao je tada Plenković.
Ivica R./IZVOR: Maxportal