Bošnjaković je kazao da se postupak ponovno koncentrira i vraća na sud, sada je disperzivan; javni bilježnici će ostati kao potpora sudu, povjerenici suda. Ovrha mora biti brža i jeftinija, dodao je.
Kazao je da će određena tijela ćsudjelovati sa redefiniranim ulogama i sud će bdijet da sve bude vrlo korektno. Elektronička komunikacija će putem niza obrazaca omogućiti da stvari idu brže, a dužnici i ovršenici moraju biti obaviješteni da se protiv njih provodi ovrha, to često nije tako, dodao je Bošnjaković.
U sferu zaštićenih primanja ulaze i regres, božićnica, uskrsnica, dnevnice, naknade za odvojeni život, naknada za terenski rad.
Iz Udruge ‘Blokirani’ kažu da je riječ samo o kozmetičkim promjenama. Sarajko Baksa iz Udruge blokiranih kazao je da nisu u mogućnosti podržati novi Ovršni zakon jer smatraju da neće doprinijeti da se broj blokiranih i njihova dugovanja smanje. U samoj srži će sve ostati kao i do sada.
Na današnji dan ima 274.000 blokiranih sa 19,5 mlrd. kn dugovanja, a novim mjerama o zakonu o osobnom stečaju će broj blokiranih biti smanjen, kazao je Bošnjaković. Dodao je kako je dug radi kojeg su građani blokirani bitno smanjen.
Smatra kako ovo nisu kozmetičke promjene, već su vrlo bitne jer postupak ponovno vraćamo na sud, uvodimo digitalizaciju postupka i to nije zakon koji sam po sebi može dovesti da više ne bude ovrha.
Mićo Ljubenko iz Hrvatske odvjetničke komore smatra da su kamate osnovni problem ovrha jer one čovjeka stavljaju u trajnu blokadu.