Uzgoj kupine se sve više širi, zbog obilne rodnosti i visoke rentabilnosti. To posebno važi za ekološku kupinu, jer se svježi plodovi i njene prerađevine lako i povoljno unovčavaju na domaćem i stranom tržištu.
Uvjeti za uzgoj kupine
Kupini odgovaraju topli krajevi, blagi nagibi i dovoljno vlage. Podnosi različite tipove zemljišta, ali ne podnosi visok sadržaj kalcija u zemljištu, kao ni predjele koji su jako vjetroviti. Uspijeva do nadmorske visine od 600 metara.
Ekološka proizvodnja kupine
Uzgoj kupine na ekološki način je vrlo jednostavan i odlikuje se dugim rasponom sazrijevanja plodova – i do 40 dana. Sorte koje se preporučuju za ovakav uzgoj su: tonfri, loh-nes, chester, tornles, karaka black, helen, loch tay. Razmaci sadnje moraju biti malo veći u odnosu na konvencijalnu proizvodnju.
“Za meliorativnu gnojidbu u ekološkoj proizvodnji treba se osigurati oko 40 t/ha kompostiranog stajskog gnojiva. Kupinu pripremamo za zimu tako što gnojidba ne smije biti pretjerana, a s navodnjavanjem treba prestati u rujnu. Otpornost izdanaka na zimske niske temperature ćemo povećati ako krajem rujna kupinjak prskamo bordoškom juhom. Ukoliko smo kupinjak dobro pripremili za zimu, izdržat će temperature do -20 stupnjeva”, objašnjava dipl.ing. Snežana Janjić.
Prinos oko 15 tona
Kupina je otporna na bolesti i štetnike. Brzo stupa u rod – punu rodnost dostiže u trećoj godini, a prinosi u ekološkoj proizvodnji mogu biti oko 10-15 t/ha. Rađa redovno, a njeni plodovi imaju veliku hranjivu, tehnološku i dijetetsku vrijednost.
“Nedostatak kod kupine je što su plodovi osjetljivi na truljenje, zatim na transport. Za berbu kupine bi sve trebalo biti pripremljeno unaprijed”, ističe Janjić.