Ostvare li se projekti novih valuta koje razvija dio tehnoloških kompanija, među kojima je i Facebook, kriptovalute bi mogle doživjeti novu renesansu riješenim barem dijelom problema koji su ih dosad mučili, a nova sredstva plaćanja mogla bi značiti ozbiljan udarac tradicionalnim bankama i izdavačima platnih kartica.
Razvoj tehnologije redovito nosi promjene u naš svakodnevni život, a nerijetko iza naizgled sitnih promjena u dnevnim rutinama stoje korjenite i velike razlike u tradicionalnim sustavima koji desetljećima ili možda stoljećima funkcioniraju na isti način. Naznake jednog od takvih događaja mogu se pročitati iz niza vijesti i informacija koje su objavljene ili isplivale posljednjih mjeseci i tiču se financijskog svijeta, novca i načina na koji obavljamo plaćanja.
Kriptovalute, među kojima je najpoznatiji bitcoin, imale su svojih petnaest minuta slave prije nešto više od godinu dana zahvaljujući naglom skoku vrijednosti koji je privukao mnoge špekulante, ali i prosječne ulagače željne brze zarade. U međuvremenu, njihova vrijednost i atraktivnost su splasnule, ali daleko od toga da su igrači iz tehnološke industrije od njih odustali i neki među njima, pa i divovi poput Facebooka, nastavljaju razvijati nove sustave koji bi mogli uzdrmati i tradicionalne stupove financijskih sustava.
Prema šturim informacijama koje su se probile u medije, Facebook radi na razvoju vlastite valute, a neka njena verzija mogla bi se u upotrebi pojaviti već u prvom dijelu ove godine. Riječ je o svojevrsnoj kopiji projekata koje su ranije pokrenuli neki od Facebookovih konkurenata. Tako je kompanija koja stoji iza aplikacije Telegram, što se koristi za razmjenu poruka preko pametnih mobitela i poznata je po tome da ulaže velike napore u to da se šifriranjem i kriptiranjem zaštiti sadržaj tih poruka, lani prikupila čak 1,7 milijardi dolara kapitala za razvoj nove vlastite valute.
Prema posljednjim dostupnim informacijama, projekt te nove valute je pred završetkom, a sličnu inicijativu pokrenula je i nezavisna kompanija čiji će se konačni proizvod moći koristiti kroz sličnu aplikaciju za razmjenu poruka Signal. Facebookova ideja je ipak na sasvim novoj razini jer se radi o najpopularnijoj društvenoj mreži u svijetu.