Svjedoci smo, na žalost, često nesavjesne proizvodnje hrane pa tako i meda.  Kako se osigurati i ustanoviti da se radi o kvalitetnom i ispravnom medu?

Med je prirodni proizvod kojeg medonosne pčele dobivaju preradom nektara i medne rose. Tijekom sakupljanja nektara pčele posjete oko 50 do 100 cvjetova. Boja, okus, aroma i tekstura meda ovise o cvjetnom nektaru iz kojeg je je dobiven (bagrem, lipa, kadulja, djetelina, mješavina cvijeća, lavanda, majčina dušica itd.) te je razumljivo da se  sastav meda mijenja s obzirom na sastav sirovina od kojih pčela proizvodi med. Sastav meda ovisi i o godišnjem dobu.

Postoje sljedeće vrste meda:

Bagremov med – blagog je okusa i slabijeg mirisa, spada u najsvjetlije vrste meda, dugo se ne kristalizira, dosta je tražen na tržištu.

Livadski med – med nastao od najrazličitijih biljaka livada i pašnjaka, može biti svijetao do tamno žut ovisno od biljaka koje domiraju, takođe vrlo tražen.

Lipov med – je svijetlo žut do blago zelenkast, jakog mirisa na cvijet lipe, kristalizira se već nakon mjesec dana.

Kaduljin med – je svijetle do blago zelenkaste boje, miriše na kadulju, sporo se kristalizira, tek nakon dva do tri mjeseca.

Iako se samo detaljnom analizom može ustanoviti pravi sastav meda postoje i neki testovi  na osnovu kojih možemo otkriti je li med pravi ili lažan (sadrži šećer ili umjetne zaslađivače) evo samo nekih:

  • Pravi med se u vodi zgruda i pada na dno dok se lažni otapa u njoj
  • Pravi se med nakon izvjesnog vremena kristalizira, a lažni ne kristalizira
  • Okus pravog meda je jak i nadražuje nepce dok je lažni blag i ne nadražuje
  • Pravi med mravi zaobilaze, a lažni ne
  • Pravi med stavljen na papir je postojan na njemu dok lažni natopi papir i probije ga zbog prisustva vode u medu
  • Pravi se med zagrijan na visokoj temperaturi karamelizira dok se lažni pjeni
  • Pravi med koža upija i nije ljepljiv između prstiju dok lažni je
  • Također, med koji se nalazi u trgovinama mora biti deklariran i sastav istaknut, ako ima dodatnih aditiva mora se naznačiti njihov postotak.

Ipak, najsigurniji način da dođete do pravog meda je da se med kupuje direktno od pčelara.