Jedna prava mala revolucija je na pomolu. I prije smo znali da 3D printeri imaju zaista puno dosega, od printanja organa i dijelova tijela do kostiju. Sada će biti moguće isprintati i lijekove. Američka agencija za lijekove, FDA, je već prije dvije godine dala odobrenje za proizvodnju 3D lijekova, kao što je i ranije od toga bila odobrila medicinske sprave, uključujući i protetiku, koje mogu 3D printati.
Novi lijek, nazvan Spiritam, je razvila kompanija Aprecia Pharmaceuticals za kontrolu epileptičnih napada. Iz te kompanije su poručili kako planiraju razviti i neke druge lijekove koristeći 3D platformu.
Printanje lijekova, zapravo, znači da se slojevi lijekova onda pakiraju tanje i u preciznim dozama. Posebna tehnologija koju je spomenuta kompanija razvila pod imenom ZipDose. Ona omogućuje to da je lijekove koji se uzimaju u velikim dozama onda tako lakše progutati.
Printanje lijekova znači da se u zasebnim tabletama može pakirati do 1000 miligrama lijeka. 3D printane tablete se otapaju u vodi isto poput drugih oralnih tableta. Također, printanje 3D tableta omogućuje i kreiranje lijekova po specifičnim potrebama pacijenata, umjesto toga da samo jedan lijek treba odgovarati svima.