Foto: Ilustarcija

Mađarska je u petak zadržala dogovor Europske unije o 50 milijardi eura za Ukrajinu iz proračuna Unije, a čelnici EU-a odlučili su se vratiti na raspravu u siječnju, rekao je nizozemski premijer Mark Rutte.

Dodao je da se 26 zemalja EU-a složilo da se Ukrajini osigura novac iz proračuna EU-a do 2027. godine, no Mađarska je bila protiv, a potrebna je jednoglasna odluka. “Imamo još malo vremena, Ukrajina neće ostati bez novca u sljedećih nekoliko tjedana”, rekao je Rutte novinarima napuštajući pregovore, prenosi Reuters.

Na događanja u Bruxellesu za Kurir je reagirao Slobodan Dimitrijević, predsjednik pokreta “Srpsko-rusko bratstvo”, dodavši da je normalno da se lider jedne države postavlja suprotno od onog što mu se nameće, iako mora raditi svoj posao. “A to što rade to neuspješno to je i njihov i naš problem. Orban je svjestan toga da su ovi potezi upereni protiv Rusije”, rekao je Dimitrijević.

U studiju je bio i Aleksandar Cvetković iz Srpskog pokreta obnove, prozapadne političke stranke. “Nije tako jednostavno. Pokušali smo stvoriti i obnoviti Jugoslaviju, pa je bilo problema. Apsolutno je točno da u Europskoj uniji postoje problemi… Kada nešto postane suviše birokratizirano, građani gube povjerenje… U velikom problemu su i SAD, kao i Rusija… Europa je mjesto najboljeg života, bez obzira na sve probleme”, rekao je Cvetković.

Različite perspektive

Dimitrijević je ukazao da se EU suočava s različitim perspektivama unutar svojih granica. Spekulacije o obnovi Austrougarskog carstva ili povezivanju Austrije i Mađarske, tvrdi, pokazuju težnju prema tradiciji i povijesti. “Ostavljam mogućnost europskog puta, jer smo već stoljećima dio Europe, stvarajući je i imajući ozbiljnu civilizaciju i kulturu prije njene definicije onakve kakva je sada”.

Cvetković se nije složio s ovim “perspektivama”, istaknuvši da se srpski narod već jednom borio s Azijom i Orijentom te da bi i dalje bili na toj strani da im je u prošlosti odgovarala. “Idemo biti realni. To je prelijepa ideja, ali mi smo Europljani, isključivo. Srbija jest između Istoka i Zapada i uvijek smo bili, ali onog momenta kada je Karađorđe pokrenuo ustanak mi smo rekli da ne želimo biti dio Orijenta. Nitko u srpskom narodu ne želi obnovu Austrougarske, ona nije bila dobra za naš narod, naši preci su je rušili!”, zaključio je Cvetković.