Ono o čemu se već dugo nagađa, sad je dobilo i službenu potvrdu. Migracijski smjer se okrenuo, sve više Hrvata iseljava iz Njemačke. Pokazuju to novi podaci njemačkog ureda za statistiku. Prošle godine Njemačku je napustilo više od 20.000 hrvatskih državljana, 11.000 više nego što se u nju doselilo. Neki su se vratili u Hrvatsku, neki selili u druge države, a neki tek planiraju svoj povratak u domovinu, piše Dnevnik.hr.
U potrazi za poslom, prije 10 godina Matej Krtalić sa suprugom i kćeri stigao je u Njemačku. Danas već peteročlana obitelj ima želju – vratiti se kući, u Slavoniju.
– Postoje ti neki posebni dani poput Božića, Uskrsa, krštenja, krizmi koje smo propustili. Kad vidiš obitelj i sve prijatelje kako se druže, uživaju, peku prase, naravno da uvijek postoji ta neka želja da se vratiš i da ponovno uživaš u tom, ispričao je Matej Krtalić.
‘Novac više nije nikakav motiv‘
Mladi, ali i stariji. Sve je više onih koji planiraju povratak. Matejev otac Stanko kofere za povratak kući već je spakirao.
– Supruga i ja se vraćamo, potičem i djecu da se vrate. Motiv imamo, imamo dvije prazne kuće u Slavoniji, sad ih trebamo popravljati. Ovdje novac više nije nikakav motiv, rekao je Stanko Krtalić.
Plan mu je vratiti se za tri mjeseca.
Ovdje treba sve odjaviti. Ja sam sto puta rekao, puno je lakše doći u Njemačku, trbuhom za kruhom. Poneseš osobnu i kofer, a kad se vraćaš, to je puno složenije. Moraš odjaviti ovo, ono, puno toga ima; priprema je barem tri mjeseca, rekao je.
Mnogi iz Njemačke sele zbog loših gospodarskih prilika, rekao je za Dnevnik Nove TV Andrej, Hrvat koji živi u Münchenu.
– Bar u dijelu građevine i bauštele, tu je mala kriza. Ljudi koji su ostali bez radnog mjesta ili im se smanjila količina posla vraćaju se natrag, a i autoindustrija je dulje vrijeme u krizi, rekao je Andrej Brdar
