Na ponos Hrvatske države u Splitu 28. travnja 1991. osnovana je 4. gardijska brigada, poznata po ratnom nazivu Pauci. Bila je elitna postrojba Hrvatske vojske čiji je doprinos za vrijeme Domovinskog rata nemjerljiv. Resnik, Sinj i Imotski okuplja prve tri bojne legendarne 4 brigade.
U Splitu u prvim poratnim godinama ratni ministar obrane Gojko Šušak izgovorio je riječi koje i dan danas se s ponosom izgovaraju: ‘Hrvatska vojska u svom sastavu ima 7 gardijskih brigada, sve dobro obučene i naoružane, ali samo je jedna koja je udarna, a to je Četvrta ’. Te su riječi urezane i na spomeniku brigadi u njenom Splitu. Četvrta brigada osnovana je 28. travnja 1991. godine početkom Domovinskog rata u Splitu, a na putu ka konačnom oslobađanju Domovine izrasla je u legendu. To je postrojba koja je kod neprijatelja izazivala strahopoštovanje, a kod hrvatskog puka divljenje i vjeru u nepobjedivost.
U Domovinskom ratu 196 njenih pripadnika položila su živote na oltar Domovine, čije su slike sa slikama umrlih pripadnika postrojbe postavljene u spomen kapeli vojarne Sveti križ na Dračevcu. Među njima je i Sinjanka Snježana Jurić-Šolto, jedina žena poginula kao pripadnica Četvrte gardijske brigade.
Četiri gardista se vode nestalima, a 1600 njenih pripadnika je ranjeno ili na drugi način stradalo. Kroz ovu brigadu prošlo je mnogo iznimnih boraca, dočasnika i časnika koji su danas u mirovini ili na drugim važnijim dužnostima OSRH. Svi oni, s manjim ili većim zaslugama, učinili su da ime 4. gardijske brigade postane nezaobilazno u stvaranju novije hrvatske povijesti.
Impozantan je ratni put brigade, neokaljan tijekom cijelog Domovinskog rata. Kruševo, Zelene Table – Male Bare, Zadar, Šibenik, Drniš, Vrlika, Dubrovnik, Ston, Maslenica, Ljeto, Oluja, Maestral, Južni Potez slavni je i zasigurno nepotpun niz. Jedan od temelja ove brigade je i legendarna sinjska 2. bojna, poznatija kao ‘Cro Angels’.
Pred sam kraj Domovinskog rata poginuo je jedan od najvećih heroja četvrte brigade, zapovjednik tenkista i načelnik stožera brigade general Andrija Matijaš Pauk, po kojem je brigada nakon toga prozvana – Pauci.
Od 2008. brigada je ukomponirana je u sastav Gardijske motorizirane brigade kao 2. Motorizirana bojna ‘Pauci’. Tijekom 2013. godine biva preimenovana u 3. Mehaniziranu bojnu ‘Pauci’.
Čestitamo svim pripadnicama i pripadnicima 4. gardijske brigade 32. godišnjicu osnutka 4. gardijske brigade.
Program proslave 33. obljetnice 4.GBR:
Nedjelja, 28. travnja 2024.
- Vojarna „Sv. Križ“ – Dračevac
- 14:30 sati – dolazak gostiju
- 14:40 sati – moto defile
- 14:40 sati – padobranski skokovi
- 15:00 sati – dodjela crvenih beretki „Pauci“
- 15:45 sati – polaganje vijenaca
- 16:15 sati – čitanje imena poginulih pripadnika 4.gbr
- 16:30 sati – sveta misa
- 17:30 sati – podjela vojničkog graha
- Medicinski fakultet Split (Šoltanska ulica 2)
- 19:30 sati – svečana akademija
Iz Ureda predsjednika Republike Hrvatske najavili su kako će predsjednik Milanović sudjelovat na obilježavanju 33. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade „Pauci“ te svečanoj prisezi i dodjeli beretki pripadnicima 3. mehanizirane bojne „Pauci“, a predviđeno je prigodno obraćanje Predsjednika Republike
Ferata/4. gardijska brigada