Foto: Pixabay

Dok u hrvatskim voćnjacima počinje berba ranih sorti, na policama trgovina i ove se godine prodaju uvozne jabuke. Iako je prema podacima Hrvatske gospodarske komore, u prvih pet mjeseci uvoz jabuka manji nego u istom razdoblju lani, cijene su u porastu. Ipak, uvoz voća i povrća iz godine u godinu raste, a domaći proizvođači upozoravaju na često upitnu kvalitetu tih proizvoda. 

Na policama trgovina – rajčica iz Španjolske, krumpir iz Egipta, dinja iz Grčke. Kupci se nadaju da će barem na tržnicama pronaći domaće proizvode. No tržnice pomalo propadaju. Prodavači, s druge strane, ističu da je većini kupaca izgled bitniji od kvalitete.

Uvozna konkurencija domaćim proizvođačima jabuka ne ide na ruku. Najviše ih se uvozi iz Poljske, Mađarske i Italije, a na deklaracijama – datum proizvodnje od prošle godine. 

Dok kilogram domaće jabuke izvozimo za 2 kune, uvoznu jabuku plaćamo 4 i pol kune po kilogramu. 

– Ako Hrvatska većinom uvozi jabuku u prvoj polovici godine, cijene su više u odnosu na razdoblje kada imamo izražen izvoz jabuke. To je druga polovica godine kada u stvari ostvarujemo niže cijene u izvozu, kazala je Žaklina Jurišić iz Hrvatske gospodarske komore. 

Osim jabuke Hrvatska uvozi i velike količine rajčice čija je proizvodnja u prethodnoj godini pala na svega 25% u odnosu na 2017. Uvoz voća i povrća iz godine u godinu raste, prošle smo uvezli 25 tisuća tona više nego 2017. godine. I dok domaći proizvođači upozoravaju na često upitnu kvalitetu tih proizvoda, kupci još češće biraju uvozne proizvode, umjesto domaćih.

Predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota kazao je u HRT-ovoj emisiji “Tema dana” da je ove godine urod za 30-ak posto manji. 

– Ono što determinira hrvatsko tržište je i znatno manji urod jabuke u Europi. U tom smislu će hrvatska proizvodnja s hrvatskim voćnjaka za hrvatske potrebe biti dostatna i u kvaliteti i u količini. Što se tiče uvoznih jabuka na policama nekih trgovačkih lanaca, slično je bilo i lani. Strani trgovci čiste svoja skladišta i ne znaju kuda će s tim jabukama. Onda društveno neodgovorni trgovci, nakupci i šverceri to uzimaju i uspijevaju plasirati u Hrvatsku. Nadam se da ćemo u suradnji sa svim nadležnim institucijama i medijima utjecati na senzibilitet potrošača da češće gledaju deklaraciju i traže hrvatsku jabuku na hrvatskim policama, rekao je Markota. 

Pomoćnik ministrice poljoprivrede Krunoslav Karalić izjavio je da su već detektirani problemi koji se pojavaljuju na tržištu voća i povrća.

– Prilikom kreiranja i provedbe svih mjera imamo dobru suradnju s Hrvatskom poljoprivrednom komorom i Hrvatskom voćarskom zajednicom te drugoim udrugama proizvođača, naglašava. Napominje da će ministarstvo djelovati na podizanju konkurentnosti proizvodnje voća i povrća. 

– Pritom treba istaknuti da je ove godine smanjen PDV na voće i povrće. Tu su i potpore. Pored izravnih plaćanja ove godine smo prvi put uveli dodatne nacionalne potpore. Intenzivno radimo na udruživanja naših proizvođača i potporama proizvođača za udruživanje, kazao je Karalić.

Markota navodi da će se u Hrvatskoj ove godine proizvesti oko 60 ili 70 tisuća tona jabuka. Smatra da je to dostatno u količini i kvaliteti, ali da je problem u skladištenju. Naglašava da je jedino proizvodnja jabuka i mandarina dostatna za nacionalnu potrošnju.

– Proizvođači jabuka žele da njihovi proizvodi dođu na police svih trgovačkih lanaca. Smeta nas kad se cijena hrvatskih jabuka uspoređuje s cijenama uvozenih jabuka čija je proizvodnja bila lani, dodaje. 

Karalić je potom istaknuo da se planira izgraditi 13 hladnjača na području Hrvatske i sedam skladišno distributivnih centara. Vrijednost te investicije je oko 80-90 milijuna eura.