Dolaskom toplijih dana maslina se priprema za početak vegetacije i sada je pravo vrijeme da sa odgovarajućom gnojidbom potpomognemo njen rast i razvoj u tekućoj vegetacijskoj sezoni.

Iako je poznata kao biljka koja uspijeva na tlima gdje većina drugih voćnih vrata ne bi opstala, to nikako ne znači da trebamo zanemariti njene potrebe za hranjivima.

Pri planiranju gnojidbe za maslinike treba uzeti u obzir više faktora, između ostalih i urod u prethodnoj godini te količinu i vrstu gnojiva unazad nekoliko godina, a poželjno bi bilo napraviti i kemijsku analizu tla svakih tri do pet godina, te analizu lista masline. Fizikalni sastav tla također utječe na količinu hranjivih tvari koje će biljka iz njega iscrpiti. Dobro poznavanje tla na kojem se nalazi nasad čini gnojidbu učinkovitijom i za očekivati je bolji rast i stabilniji prinos stabala. Vizualnim pregledom stabala također se uočavaju promjene koje govore o potencijalnim problemima, odnosno nedostatku određenog hranjiva. Poželjan je zdrav izgled, tamno zelena boja i dovoljno duge mladice.

S obzirom na zahtjeve koje je sa sobom nosila prethodna godina vrlo je važno u narednom periodu kvalitetno opskrbiti biljku hranjivim tvarima, prvenstveno dušikom.

Redovitim unosom organskog gnojiva u maslinik, obogaćuju se njegova struktura potiče aktivnost različitih organizama koji žive u tlu i koji poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari. Ondje gdje je to moguće svakako se preporučuje unošenje gnojiva u tlo (frezanje).

Optimalan razvoj biljke postiže se i održava pravovremenim unosom kako organskog tako i mineralnog gnojiva (poljoprivrednici koji su korisnici mjere  M10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika ne smiju koristiti mineralna gnojiva u svojim maslinicima).

Biljka svojim rastom i razvojem plodova crpi mineralne tvari iz tla te je za kvalitetan uzgoj neophodno redovito vraćanje hranjivih tvari u tlo vodeći računa o potrebama stabala kao i o razvojnom stadiju u kojem se biljka nalazi.

Karlo Rubelj
mag. ing. biljnih znanosti

Izvor: savjetodavna.hr