Foto: Snimka zaslona

Predsjednik Vlade i šef HDZ-a Andrej Plenković u srijedu je sudjelovao na sastanku Gradske organizacije HDZ-a Zagreb. Istaknuo je da stranka mora raditi na tome da bude prihvatljivija Zagrepčanima te da se svi članovi trebaju uključiti u rad na terenu. Dodao je kako osoba koja preuzme vodstvo HDZ-a Zagreb mora biti spremna za obnašanje najviših državnih funkcija, piše Teleskop

Hoće li Herman ostati kandidat?

“Iako postoje dobri izgledi da Herman i dalje bude Plenkovićev kandidat za predsjednika HDZ-a Zagreba, na jučerašnjem sastanku nijednom gestom nije odao dojam da se definitivno odlučio za Hermana. Ostavio je otvorenu mogućnost da u zadnji čas podrži nekog drugog kandidata. Rekao je samo da kandidati moraju biti ozbiljni i sposobni obnašati najviše državne funkcije te da će vrh stranke svakako obaviti dodatne konzultacije s takvim tipom kandidata”, otkriva Teleskopov sugovornik.

Upozorenje na SDP i Možemo

Plenković je na tom sastanku upozorio da SDP i Možemo inzistiraju na ideološkim temama jer žele birače u sredinama gdje HDZ nije na vlasti antagonizirati protiv njega. Još je dodao da će SDP i Možemo na sljedećim parlamentarnim izborima najvjerojatnije ići zajedno te time pokušati birače u zagrebačkim izbornim jedinicama (I., II. i VI.) dodatno ideološki “galvanizirati” kako bi dodatno okrenuli leđa HDZ-u.

Ovdje treba naglasiti da Možemo i SDP na prošlim parlamentarnim izborima nisu išli zajedno u zagrebačkim izbornim jedinicama, a da je bilo tako, HDZ bi samo u tim izbornim jedinicama dobio dva ili tri mandata manje. Plenković to nikako ne želi jer bi u takvom odnosu snaga morao još više popuštati malim koalicijskim partnerima.

Poruke iz Kostopečovog tabora

Iz Kostopečovog tabora poručuju da svi članovi i dužnosnici stranke svih razina trebaju u “skladu sa svojim mogućnostima i ovlastima napraviti sve za iskorak zagrebačkog HDZ-a”.

“Kontinuitet postojećeg vodstva zagrebačkog HDZ-a i načina vođenja trasira platformi Možemo još jedan mandat vlasti u Zagrebu, treći zaredom”, ističu iz tabora Pave Kostopeča.

Predstojeći unutarstranački izbori

HDZ-u slijede unutarstranački izbori u temeljenim, gradskim i županijskim organizacijama, a svaki kandidat za predsjednika gradske organizacije treba prikupiti potpise i predati kandidaturu do 11. listopada. Izbori će se za šefove gradskih, općinskih i županijskih organizacija održati 26. listopada (prvi krug) i 2. studenog (drugi krug).

Što se tiče Zagreba, kandidaturu je već najavio kipar Ivan Kujundžić, a najvjerojatnije će u utrku ponovno ići i abdominalni kirurg Pavo Kostopeč. Izgledno je i da se Mislav Herman, također liječnik, ponovno kandidira.

Pomlađivanje stranke i kadrovske promjene

Plenković definitivno ide u pomlađivanje stranke bez obzira na rezultate prošlih lokalnih izbora. U političkim kuloarima već se dugo govori kako će se Ante Sanader (65), dugogodišnji šef HDZ-a Splitsko-dalmatinske županije, povući, a zamijenio bi ga mladi Ante Mihanović, ravnatelj Ljekarni Splitsko-dalmatinske županije. No sugovornici bliski Mihanoviću kažu da još ništa nije definirano te da je Sanader ostvario apsolutnu pobjedu u svojoj županiji, pišu 24sata.

“Pitanje je što će biti na kraju, Sanader sada kaže da će se povući, ali u zadnjem trenu će reći da ipak ide. Pitanje je i što će Plenković odlučiti, ali definitivno je za to da se ide u pomlađivanje stranke. Kao logičan izbor nameću se ili Ante Mihanović ili Stipe Čogelja”, kaže naš sugovornik iz HDZ-a.

Stanje u Splitu i Zadru

Što se tiče grada Splita, ondje ostaje Tomislav Šuta koji je pobijedio Ivicu Puljka, dok će u Zadru kao šef županijske organizacije ostati Božidar Kalmeta.