Foto: Screenshot X

Ruski glasači počeli su u petak ujutro izlaziti na birališta, na trodnevne predsjedničke izbore koji će Vladimiru Putinu sasvim sigurno donijeti još jedan šestogodišnji mandat na vlasti budući da nema pravih protukandidata.

Glasovanje u najvećoj državi na svijetu počelo je otvaranjem biračka mjesta na ruskom dalekom istoku. Izbori u zemlji koja se proteže kroz 11 vremenskih zona trajat će do nedjelje navečer, kada se u 20 sati po lokalnom vremenu zatvaraju posljednja biračka mjesta u Kalinjingradu na Baltičkom moru. Prve prognoze očekuju se odmah potom.

Ruske državne anketne agencije već su predvidjele da će 71-godišnji Putin, koji je na vlasti gotovo četvrt stoljeća i traži peti mandat, dobiti više od 80 posto glasova. To bi za njega bio najveći rezultat ikada.

Putin ima tri formalna suparnika, što izborima daje privid vjerodostojnosti. Ali oni ne samo da nemaju šanse, već imaju i političke stavove koji su naklonjeni Kremlju i obično podržavaju Putina. Kandidatima koji su se izjasnili protiv Putinova rata u Ukrajini zabranjena je kandidatura.

Za najvišu dužnost uz Putina natjecat će se Vladislav Davankov, zamjenik predsjednika ruske Dume i član kluba Novih ljudi; Leonid Slutski, čelnik Kremlju lojalne ultranacionalističke Liberalno-demokratske stranke (LDPR); i Nikolaj Haritonov, kandidat Komunističke partije.

A kako se u Rusiji koja ima sva obilježja fašističke države krade na izborima najbolje se vidi na videu niže. Vlada opskrbljuje biračka mjesta olovkama s tintom koja nestaje na dodir otvorenim plamenom upaljača.. Do sada su ovakvi slučajevi identificirani u Kursku i Rostovu na Donu. Glasači bi trebali koristiti svoje kemijske olovke kada glasuju, savjetuju promatrači