Više od 385 tisuća puta na YouTubeu je pregledano gostovanje Davora Domazeta Loše, umirovljenog admirala Hrvatske vojske, u Podcastu Velebit. Tijekom dvosatnog razgovora s voditeljem Markom Juričem, Domazet Lošo ponavlja teze ruskih propagandista vezanih za rat u Ukrajini, iznoseći više činjenično netočnih i neutemeljenih tvrdnji, piše Faktograf.
Domazet Lošo i ranije je spominjan na Faktorafu, a u ovom gostovanju čije su dijelove demantirali tvrdi da krivnju za rat u Ukrajini snosi “okultna oligarhija Zapada”. Prema njegovim riječima, ona je nastala u Veneciji pa je preko Engleske stigla u SAD.
– Invazije na Ukrajinu nema. Ima nešto što se zove specijalna operacija za zaštitu Donbasa, kako su je nazvali i Rusi, tvrdi Domazet Lošo.
Dokazano je da je ruska vojska ušla na teritorij Ukrajine i da napada gradove diljem Ukrajine zbog čega je jasno da se ne radi o operaciji zaštite ruskog stanovništva na području Dobasa. Također, ne postoje podaci na kojima bi se mogle utemeljiti ruske tvrdnje da Ukrajinci provode sustavno zlostavljanje ili čak genocid nad Rusima u Donbasu.
– Kad je krenula zapovjedno-stožerna-ratna vježba iz bio-ratovanja zvana koronavirus i pandemija sam rekao da će ona prestati na način da će biti rat. Jer mora biti rat, kaže Domazet Lošo.
Kao što je Faktograf već pisao, ruske optužbe da u Ukrajini postoje laboratoriji u kojima se proizvodi biološko oružje nemaju utemeljenje u činjenicama. Točno je da u Ukrajini postoje biološki laboratoriji, tj. laboratoriji za istraživanje patogena, kao i da postoji partnerski istraživački projekt između SAD-a i Ukrajine, uz suradnju Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Upravo je WHO upozorio Ukrajince da bi trebali uništiti potencijalno opasne patogene u svojim laboratorijima kako bi se izbjegla opasnost da zbog rata dođe do “curenja” opasnih virusa ili bakterija u okoliš. Međutim, ne postoje baš nikakvi dokazi da se u predmetnim laboratorijima radilo na razvoju biološkog oružja koje bi trebalo biti upotrebljeno protiv Rusije.
– U Ukrajini je 2014. izvršen državni udar s elementima nacističkih skupina, sljedbenika Stepana Bendera i od tada, od toga spomenici Benderu rastu kao gljive poslije kiše, tvrdi Domazet Lošo.
Najprije treba reći da se ukrajinski nacistički kolaborator iz Drugog svjetskog rata zove Stepan Bandera (a ne Bender, kako ga netočno naziva Domazet Lošo). Poznato je da Ukrajina ima problem s ekstremnim nacionalizmom, tj. da u toj državi postoje neonacističke skupine koje se pozivaju na Banderu i njegovo političko naslijeđe. Međutim, radi se o marginalnom dijelu ukrajinskog društva, što jasno pokazuju rezultati ukrajinskih parlamentarnih izbora iz 2019. godine, na kojima je ekstremna desnica dobila oko 2 posto glasova, zaključuje Faktograf.