Foto: Dugopolje org

U povodu blagdana sv. Mihovila i sv. Jeronima, održana je Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Dugopolje. Prije sjednice služena je Sveta misa i položeni vijenci kod središnjeg križa na mjesnom groblju za poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu.

Na Svečanoj sjednici u Društvenom domu u Dugopolju nazočili su načelnik Općine Dugopolje Perica Bosančić, predsjednik Općinskog vijeća Alen Smodlaka, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, Ante Sanader, ministar turizma i sporta Tonći Glavina kao izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, župan Blaženko Boban, nekadašnji Splitsko-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja, državna tajnica u ministarstvu turizma Vedrana Šimundža, načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak, načelnik Dicma Petar Maretić, predstavnik Grada Vukovara Igor Antolović, te iz Bosne i Hercegovine, načelnici prijateljskih općina Novi Travnik Stjepan Dujo i načelnik Kupresa Zdravko Mijoč.

U svom obraćanju okupljenima, predsjednik vijeća Ante Smodlaka je istaknuo je kako je Dugopolje danas jedna od najrazvijenijih općina u Hrvatskoj:

‘Na kraju prošle godine izglasali smo temeljni dokument, proračun općine Dugopolje u iznosu o 10,3 milijuna eura. Danas je općina Dugopolje jedna od najrazvijenijih općina u cijeloj RH. I ove godine smo prvi u Hrvatskoj po broju zaposlenosti na tisuću stanovnika. Stopa nezaposlenosti je 3,4%, a transparentnost naše općine već dugi niz godina dobiva najviše ocjene od Instituta za javne financije.

Prema podacima Ministarstva regionalnog razvoja nalazimo se u osmoj skupini indeksa razvijenosti općina i gradova. Podatak je to koji treba veseliti svakog stanovnika Dugopolja, a rezultat je rada svih naših načelnika, od osnutka do danas.’

U pozdravnom govoru načelnik Dugopolja Perica Bosančić je kazao:

‘Istina je da smo jedna od najrazvijenijih općina u Hrvatskoj, ali tu ne mislimo stati. Tijekom ove godine uz dovršene investicije i nadolazeće, investira se vjerovali ili ne oko 100 milijuna eura. Zahvaljujući Vladi RH i proaktivnosti resornog Ministarstva, poslove dodjele državne imovine sada obavlja naša županija. Želim izraziti nadu u dogovor oko propirenja poduzetničke zone na ovom području, jer već imamo zainteresiranih investitora.’

Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban naglašava kako Dugopolje bilježi uspjehe na svim razinama:

‘Ovdje statistika uistinu pokazuje progresivan napredak ove općine u svim segmentima. Ne samo po pitanju zaposlenosti, već i u demografskom pogledu. Šesnaest prvašića više, više djece u vrtićima i niz drugih aktivnosti. Ovdje svi projekti imaju smisla. Čestitam svima, posebno načelniku Perici Bosančiću koji tiho radi, bez velike buke, a rezultati su veliki. Čestitam svima blagdan sv. Mihovila i sv. Jeronima.’

U svom kratkom obraćanju, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić istaknuo je kako je od početka svog političkog rada i djelovanja uzor vidio u radu općine Dugopolje, od njenog ustroja do dana današnjeg.

U glazbenom dijelu večeri nastupio je Bože Župić uz Klavirsku pratnju Marije Župić. Uz ‘Lijepu našu’ otpjevao je pjesme ‘Tvoja zemlja’ od Vice Vukova, te ‘Stinu pradidovu’ od klape Intrade.

Svečanost je zaključila Kiara Generalić izvedbom pjesme ‘Sretan je onaj tko Hrvatsku ima.’ Druženje je nastavljeno prigodnim domjenkom.

Na samom kraju večeri, godišnja nagrada dodijeljena je 114. brigadi HV-a, prve pričuvne brigade Hrvatske vojske, a nagradu je preuzeo bojnik Ljubo Marasović. Evo kratke povjesnice 114. brigade Hrvatske vojske

Odlukom ministra obrane RH nadnevka 01. lipnja 1991.g. utemeljena 114. br. ZNG. prva pričuvna brigada HV. Za prvog zapovjednika imenovan je časnik –  Ante Čatlak.

Temelj ustrojavanja brigade bio je do tada II.policijski bataljun pričuvnog sastava MUP-a zvan „škverski bataljun“ , sastavljena većinom od radnika brodograđevne ind. Split te ostalih dragovoljačkih postrojbi iz većih  Splitskih poduzeća, kao i satnija Žrnovnica, „Putalj“-Kaštela.

Foto: Dugopolje org

U isto vrijeme u gradovima Trogiru formira se 2 bataljun trogir u Omišu 3.bataljun, a  u Solinu samostalna satnija Solin – Dugopolje, koja će u studenom prerasti u 4.bataljun 114.br. HV.  Krajem 1991.g. u sastav 114.br. ZNG ulaze i pripadnici HOS-a, a početkom 1992 godine  i djelovi  9.bojne HOS-a, kao i  vod Čavoglave, zatim se formiraju Divizion PZO i TRD.

Prve zadaće postrojba provodi osiguravajući vitalne objekte od interesa za RH  kao i blokade i osvajanje vojarni JNA u domicilnim mjestima,(Kilu, Žrnovnicu,Brižine, Visoku, Loru).

U kolovozu 1991.g. postrojba izlazi na prve crte obrane Drniško –sinjskog bojišta, grada Vrlike, s. Civljana, te pl.Svilaje, područja  Čavoglava, Kljaka, Umljanovića i  sjevernih padina pl.Moseća, gdje se formira crta i spriječava prodor JNA i paravojnih formacija tzv. SAO Krajine. 

Veći dio brigade u listopadu odlazi na južno bojište u obranu grada Dubrovnika, Čepikuća, Bosanke, Ošlja, Stupa, Topola i Imotice, gdje su se posebno istakli u obrani Srđa i Bosanke kao i 06. 12. 1991. godine kada su zaustavili neprijateljski napad kod sela Ošlje-Stupe.

Krajem studenog postrojba u punom sastavu preuzima zonu odgovornosti na Drniško – sinjskoj bojišnici, od sela Vinova, pl. Moseća, Umljanovića, Čavoglava, Pribuda i vrhova pl. Svilaje (Ivova glava), gdje osnažena iskustvom, naoružana oružjem, oruđem i streljivom zarobljenim od neprijatelja, 03. siječnja 1992.g. zaustavlja napad neprijateljskih snaga 7. kninskog korpusa kojim je zapovjedao oficir tzv. JNA Ratko Mladić.

Početkom veljače 1992.g. 1.bataljun „škver“ izlazi iz sastava 114.br. i čini temelj ustrojavanja 158.br HV, a sredinom 1992.g. 4.bataljun preimenuje se u 1. bataljun.

Od mjeseca travnja 1992.g. postrojba je angažirana na Metkovačko – stolačkom bojištu (Stolovima) gdje kao glavna snaga i s drugim postrojbama HV provodi snažna borbena djelovanja i slama neprijateljske snage u pokušaju okupiranja doline Neretve, te zauzima nove strateške točke. Krajem kolovoza postrojba je angažirana na Južnom bojištu od s. Zavala duž Popova polja do Konavala, gdje se cijela ili dijelom nalazila do završetka Domovinskog rata.    

Treba istaknuti i junačku obranu sela Prkosa i  Škabrnje od siječnja do ožujka 1993. godine bojovnika 9 bojne 114. br. HV.

Nadalje postrojba je dijelom ili cjelokupna uspješno sudjelovala do završetka Domovinskog rata u oslobodilačkim operacijama HV, Peruča, Maslenica, Velebit, Zima 94, Ljeto 95, Oluja. 

Postrojbom su zapovijedali pok.brigadir Ante Čatlak od 01.lipnja 1991.do kolovoza 1992.g, brigadni general Zdravko Klanac od kolovoza 1992. do ožujka 1993.g.,  bojnik Ivo Barada od ožujka do svibnja 1993;  general bojnik Slaven Zdilar od svibnja 1993 do listopada 1994; pukovnik Marko Skejo od listopada 1994. do kolovoza 1997. Te bojnik Ljubo Marasović.do gašenja iste 30. lipnja 2000.g. 

Tijekom  ratnog puta  kroz postrojbu je prošlo preko 7 900 pripadnika a  87 pripadnika je smrtno stradalo. 

UVDR-a 114. br. HV