Dio obiteljske mirovine ne mogu dobiti svi umirovljeni udovci ili udovice. Naime, mirovina im uz ostale uvjete ne smije prelaziti 80 aktualnih vrijednosti mirovine. Nakon srpanjskog usklađivanja, ona iznosi 13,17 eura pa cenzus sada prelazi 1.000 eura. On će rasti i dalje, kod svakog sljedećeg usklađivanja. Trenutno dio obiteljske mirovine koristi čak 107.550 korisnika, mahom žena kojima su time primanja u starosti i samoći povećana za stotinjak eura u prosjeku.
Postoji li gornji iznos mirovine uz koju možemo primiti i dio obiteljske mirovine, pitala nas je ovih dana umirovljenica Marta. Odgovor je potvrdan, a taj se limit sada promijenio nakon srpanjskog usklađivanja. Naime, osobna mirovina ne smije biti veća od 80 aktualnih vrijednosti mirovine. Do posljednjeg usklađivanja bio je to iznos od 980 eura, a sada je veći, piše mirovina.hr
Osamdeset aktualnih vrijednosti mirovine
Aktualna vrijednost mirovine rasla je za 7,46 posto pa po novom cenzus za dio obiteljske mirovine iznosi 1.053,6 eura. Dakle, ako umirovljenici ispunjavaju sve uvjete za isplatu dijela mirovine pokojnoga supružnika, a mirovina im prelazi ovaj iznos, ne mogu ostvariti ovo pravo. Cenzus će i dalje rasti svakim usklađivanjem, kako raste AVM koji je trenutno 13,17 eura. Umirovljenica Ksenija nedavno nas je upozorila kako se ovdje radi o čistoj diskriminaciji, o čemu više možete pročitati ovdje.
– Znam da je to iznadprosječna mirovina za naše uvjete, ali stečena je kroz više od 40 godina staža, uplaćivanja doprinosa iz plaće veće od prosječne, u starosti od 65 godina. Imamo puno onih s daleko većim mirovinama, a zarađenima u puno kraćem vremenu, od dužnosnika, sudaca, sveučilišnih profesora, policajaca, pripadnika vojske i ostalih, a koji ostvaruju razna prava, kazala nam je ranije Ksenija.
Ograničenje vrijedi i za opće i za posebne propise
Iz Zavoda za mirovinsko osiguranje rekli su nam tada da ograničenje od 80 AVM-ova jednako vrijedi za sve, bili oni umirovljeni prema općim ili prema posebnim propisima. Postoje i neki zanimljivi slučajevi. Tako jednoj udovici dio obiteljske mirovine iznosi više od njezine vlastite. Uz 339 eura invalidske mirovine dobiva između 380 i 400 eura dijela obiteljske mirovine, kako je vidljivo iz statistike Zavoda za mirovinsko osiguranje. Kako smo doznali, udovica ima dijete nesposobno za rad koje koristi obiteljsku mirovinu pokojnoga oca, dok ona kao supruga koristi njezin dio uz vlastitu mirovinu. Pritom je očito kako je riječ o mirovini ostvarenoj prema posebnim propisima, a koja iznosi oko 1.500 eura, o čemu smo pisali ovdje.
Umirovljenika koji koriste dio obiteljske mirovine svakog je mjeseca sve više. U kolovozu je, prema podacima HZMO-a, isplaćeno 107.550 dijelova obiteljske mirovine. Korisnicima osobne mirovine primanja su time veća za oko 104 eura u prosjeku, što udovicama i udovcima olakšava težak život u starosti. Ovo pravo tijekom 2024. godine dosad je ostvarilo oko 10.000 novih građana.