Pitanje dugopoljskih bazena konačno se miče s mrtve točke. Nakon što su 2009. godine izgrađeni a nikad dovršeni, prošle godine pred izbore javila se ideja da se bazeni prenamijene u multifunkcionalnu dvoranu za mali nogomet i rukomet za lokalne sportske klubove.
Ideja kao ideja i nije bila loša. Rijetki je nisu pozdravili i podržali jer sportskih terena Dugopolju kronično nedostaje. A i zašto bi građevina u koju je upumpano na desetine milijuna kuna stajala i bila prepuštena zubu vremena, pticama i beskućnicima.
Kako čujemo od dobro informiranih općinskih kuloara ovih dana bi se trebala donijeti nova odluka i nova strategija upravljanja objektom općinskih bazena. Naručene studije su pokazale da je najjeftinija i najsvrsishodnija prenamjena bazena u nešto sasvim novo, nešto što nema u širem okružju, a samoodrživo je i zapošljava pozamašan broj domaćih ljudi.
Općinska vlasti Dugopolje će uskoro raspisati javnu nabavu za prenamjenu i uređenje bazena u zimsko klizalište. Projekt je kako čujemo već u visokoj fazi realizacije i uskoro bi se trebao naći na klupama dugopoljskih općinskih vijećnika, a u potvrdu prijedloga ne sumnjamo obzirom na sastav vijeća kojim zajedno upravljaju HDZ i SDP.
Kako čujemo financijska sredstva već su osigurana u iznosu od oko 11,4 milijuna kuna bez PDV-a od kojih je 76% sredstava iz strukturnih fondova Europske unije. Otvaranje i puštanje u funkciju predviđeno je za 01. studenog 2022. godine, a na otvaranju se očekuje i sam premijer Andrej Plenković, a poziv će biti upućen i predsjednici Europske komisije Ursuli Gertrud von der Leyen.
Vjeruje se kako će opremanja infrastrukture, postavljanju tehničke opreme, kupovine klizaljki, obuka ljudi za rad na kompliciranom uređajima biti na vrijeme obavljena i da će sve funkcionirati u najboljem redu.
Sadašnja općinska administracija zadovoljna je ovim ulaganjem i oživotvorenjem stare ideje koju je još bivši načelnik općine Ževrnja pokrenuo prije trinaest godina. Portal Dugopolje je u posjedu informacija da je stručna skupina iz Općine Dugopolje već boravila u Općini Otok gdje je prikupljala iskustva o funkcioniranju klizališta u Općini Otok, kako bi izbjegla sve porođajna muke i probleme oko realizacije ovog zahtjevnog projekta.
Zbog vanjskih temperatura, očekuje se kako će klizalište svake godine raditi od 01. studenog do 15. travnja, što bi bilo sasvim dovoljno za pokrivanje svih troškova i vraćanje kredita koji će biti podignut u svrhu uređenja klizališta.
Uz dobru organizaciju rada, dovođenja gostiju iz okolnih općina i splitskog bazena projekt će biti više nego samoodrživ. A stavljanjem u funkciju Informativnog centra u Dugopolju za koji je prvi kamen temeljac položen 2017. godine ovaj projekt klizališta dobiva na važnosti i značaju, jer bi na dugopoljsko klizalište mogli pristizati gosti i sa udaljenijih destinacija.
Sve u svemu jedna lijepa priča iz Dugopolja koja ima sretan završetak.
Anita M.