Generalna skupština Ujedinjenih naroda održava sjednicu na kojoj se glasalo o rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju su predložile Bosna i Hercegovina, Ruanda i Njemačka.
Rezoluciju o genocidu u Srebrenici sponzoriralo je, prema dostupnim informacijama, 39 država, a o rezoluciji se raspravlja u okviru teme “Kultura mira”. Nacrt rezolucije je podržalo 84 države, 19 je protiv, a 68 suzdržanih.
Generalna skupština UN-a je Rezoluciju nazvala “Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine”, a donijela ju je pozivajući se na presude Međunarodnog suda pravde te Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.
Naglašavaju da je kaznena odgovornost za genocid individualizirana. Podsjetimo, inicijativu za usvajanje Rezolucije o Srebrenici pokrenuli su Bosna i Hercegovina, Njemačka i Ruanda. Državama su se u međuvremenu, uslijed značajne diplomatske aktivnosti, pridružili brojni partneri.
Hrvatska postala partner
Partneri su postali: Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države.
Ovim činom, Generalna skupština Ujedinjenih naroda napravila je povijesnu odluku koja će prvenstveno biti od velikog značaja za sve obitelji žrtava genocida u Srebrenici. Nakon rasprave koja je počela u 16 sati po srednjoeuropskom vremenu, a koju su otvorili predstavnici Njemačke, države su pristupile glasanju.