Foto: Grad Vukovar

Predsjednik Domovinskog pokreta i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava povodom  Dana antifašističke borbe  odaje počast Crvenoj armiji i srpskim partizanima. Ta informacija objavljena je na službenoj stranici Grada Vukovara 

“U povodu Dana antifašističke borbe, koji se u Hrvatskoj obilježava kao državni praznik 22. lipnja, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i pročelnica UO za opće poslove i ured gradonačelnika Sanja Tokić položili su u srijedu vijenac i zapalili svijeću kod Spomen obilježja na Trgu žrtava fašizma u Vukovaru.

Na tom mjestu pokopani su ostatci 388 žrtava prenesenih iz Dudika, 155 boraca 5. Vojvođanske udarne brigade i 68 boraca Crvene armije poginulih 8. i 9. prosinca 1944. godine u desantu preko Dunava i borbama za oslobođenje Vukovara.

– Ovom gestom jasno odajemo poruku i prisjećamo se velikog zla koje je zadesilo čovječanstvo 40-ih godina prošlog stoljeća. Još više prisjećamo se ljudi koji su ustali protiv tog zla. Nažalost mnogi su to platili svojim životima.

Njima u spomen i pijetet na podnijetu žrtvu, hrabrost, dostojanstvo i obranu ljudskih vrijednosti već tradicionalno na ovom mjestu odajemo počast žrtvama fašizma – rekao je Penava.

Dan antifašističke borbe kao državni praznik u Republici Hrvatskoj obilježava se u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kad je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Europi”, stoji na stranici Grada Vukovara.

Foto: Grad Vukovar

Objava o kojoj je riječ je ranijeg datuma i dogodila se 21. lipnja 2017. godine u vrijeme dok je Penava bio HDZ-eov gradonačelnik Vukovara

Vukovar je i jučer obilježio Dan antifašističke borbe, objavljeno je stranici Grada Vukovara.

Vijenac je na Spomen obilježju svim žrtvama za slobodnu Hrvatsku položio pročelnik Upravnog odjela za sport i obrazovanje Darko Dimić koji je rekao kako je na ovaj dan važno naglasiti da svi moramo biti oprezni kod ocjene antifašizma.

“Moramo razlikovati antifašizam od komunizma i totalitarnih sustava jer ono što se dogodilo nakon 1945. – veliki zločini na području bivše Jugoslavije, ali i cijelog istočnog bloka, moramo razlikovati od antifašizma. Antifašizmu uvijek moramo reći da, a totalitarnim sustavima ne”, rekao je Dimić.

Foto: Grad Vukovar