Foto: Pixabay

Vlada je netom prije nove godine donijela nove mjere aktivnog zapošljavanja u HZZ-u za koje je predviđeno više od dvije milijarde kuna. Iznimno popularna mjera odnosi se na samozapošljavanje. Očekuje se da će ove godine interes biti još veći, a država će samostalan izlazak na tržište rada financirati još izdašnije.

Koje su mjere za nezaposlene, kojih je na Zavodu gotovo 149 tisuća, ali i one trenutačno zaposlene u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” govorile su zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Marina Nekić, savjetnica glavnog direktora za radne odnose i ljudske potencijale (HUP) Milica Jovanović i Tihana Geljić, samozaposlena osoba.

– U odnosu na 2017. u 2018. je za 95 posto povećan broj korisnika mjera za samozapošljvanje, odnosno njih 6500. U ovoj godini povećava se iznos potpore – ako korisnik 50 posto i više sredstava ulaže u opremu. Zadržava se stručno obrazovanje za osobe s visokom stručnom spremom, a uvodi se i mogućnost obrazovanja i osposobljavanja na samom radnom mjestu. Također, dosadašnji korisnici mjera imaju mogućnost dobiti sredstva za proširenje djelatnosti, kazala je Marina Nekić.

– Promjene idu u dobrom smjeru. Pokazala je to mjera rasterećenja i isplate nagrade radnicima, a i mjera za samozapošljavanje. Prošle je godine iznosila do 55 tisuća kuna, a ove godine do 80 tisuća, što je znatno povećanje. Treba omogućiti rad osobama koje žele stvarati dodatnu vrijednost, rekla je Milica Jovanović.

U emisiji je gostovala Tihana Geljić, koja se nakon dvije godine rada u Švedskoj vratila s obitelji u Hrvatsku. Iskoristili su mjeru za samozapošljavanje. Ona i suprug dobili su po 55 tisuća kuna. Otvorili su vlastiti posao – grill i pizzeriju. Imaju četvero zaposlenih i dalje zapošljavaju. Ugodno su se iznenadili, a mjere su im bile dodatni vjetar u leđa. Geljić je kazala kako vidi neke pomake nabolje.

Marina Nekić naglasila je da Zavod uz mjeru za samozapošljavanje daje još dvije mjere kako bi se pomoglo novim poduzetnicima u vezi poslovnih planova, plasmana proizvoda, plaćanje obveza. Riječ je o mjeri samozapošljavanja dviju osoba preko stručnog osposobljavanja – u kojoj se iznos potpore povećava za 15 tisuća kuna i mjeri osposobljavanja na radnom mjestu – koja je posebno zanimljiva osobama koje imaju strukovno obrazovanje, a nemaju radnog iskustva, piše HRT.