Foto: Agroklub

Mnogi vrtlari su sigurni da je nemoguće uzgojiti bogatu žetvu bez primjene gnojiva. Krumpir posebno voli prihranu i zalijevanje. Ako odaberete pravu sortu i vrijeme sadnje, mlade gomolje možete dobiti već u srpnju

Nasad treba puno vlage, posebno tijekom razdoblja cvatnje. Postoji način kako dobiti punu kantu krumpira iz jednog grma.

Ako se vrijeme čini previše suhim, vrtlari preporučuju da ne propustite dva važna razdoblja kada trebate dodatno zalijevati posađeni krumpir. To je trenutak cvatnje i početak rasta prvih gomolja.

Najpopularnije gnojivo prije sadnje je stajnjak. Da bi krumpir narastao, prije sadnje se u svaku rupu dodaje 1 čajna žličica amonijevog sulfata.

Amonijev sulfat je gnojivo u obliku granula koje u svom sastavu sadržava dušik i sumpor. Dolazi u obliku bijelih granula sa sadržajem dušika od 20% te sa sumporom u obliku sulfata. Granule su tretirane proizvodom protiv sljepljivanja. Gnojivo je pogodno za uporabu na svim tipovima tla, kao i na svim vrstama usjeva, ali ga je potrebno odmah po aplikaciji, unijeti u tlo. Idealno je za primjenu na krumpiru te usjevima koji zahtijevaju visok postotak sumpora. Gnojivo uzrokuje kiselu reakciju tla.

Ali nisu sva gnojiva vrlo korisna. Postoji mišljenje da kuhinjska sol može zaštititi krumpir i otjerati štetnike, naravno radi se o mitu koji nije potvrđen znanstvenim metodama. Štetnici ne reagiraju na prisutnost soli u tlu, naprotiv neke biljke čak mogu patiti od njegove prevelike količine. 

anita m.