Poznati novinar Vjekoslav Krsnik napisao je na Facebooku poduži tekst o istupu HND-ovaca na temu odnosa politike prema jugoslavenskom glasilu NOVOSTI koje u digitalnom i tiskanom izdanju izlazi u Zagrebu, a koje plaćaju hrvatski porezni obveznici.
Evo teksta:
Crveni Kmeri nisu u Domovinskom pokretu nego duboko ušančeni u Hrvatskome novinarskom društvu
Da bi se shvatila izjava Hrvaoja Zovka, predsjednika Hrvatskog novinarskog društva kojemu sam svojedobno bio član o “crvenim Kmerima” iz Domovinmskog pokreta koji su po njegovim riječima uputili “prijetnju” glasilu Srpskog narodnog vijeća “Novostima”#, ali i javnim medijima HRT-u i Hini treba podsjetiti da je to tzv. Hrvatsko novinarsko društvo medijski dio jugosrpske hibridne agresije u mirnoidopskim uvjetima na Republiku Hrvbatske i hrvatski narod.
U samom početku postojanja hrvatske države na prvoj godišnjoj skupštini tadašnjeg DNH-a (dakle “Društva novinara Hrvatske”) održanoj 1990. godine u Trogiru samo devet delegata na skupštini glasovalo je da se ime cehovske organizacije promijeni u “Hrvatsko novinarsko društvo” ustanovljeno 1910. godine. Na toj skupštini nije rehabilitirano sedam istaknutih hrvatskih novinara koji su stradali u partijskoj čistki nakon Hrvatskog proljeća, a to su bili direktor “Vjesnika” Božidar Novak, direktor tadašnje TV Zagreb Ivo Bojanić te urednik VUS-a Krešimir Džeba, te novinari Srećko Frajndlih, Neda Krmpotić, Ivo Horvat i Ante Glibota. Iako ih je prethodno tadašnje Društvo novinara Hrvatske zbog ideoloških razloga isključilo iz članstva, novoizabrana ekipa DNH-a na čelu s Dragom Flegom samo im je ponudila da se mogu vratiti u članstvo, ne nalazeći bilo kakvu ispriku prema njima zbog njihovog ideološkog progona.
Ta ideološka jugoboljševička matrica još je uvijek nakon 34 godina djelatna u sadašnjem Hrvatskom novinarskom društvu Podsjetit ću samo na neke činjenice koje potvrđuju takvo stanje. U proteklih tri i više desetljeća zahvaljući zadržalom statutu temeljenom na naslijeđenom delegatskom sustavu na čelu HND-a izmjenjivali su se “društveno-politički radnici”, a ne novinari od formata. Tako je čak dva mandata na čelu HND-a bio Dragutin Lucić Luce koji nikad nije napisao nikakav suvisli članak, dok je potpredsjednik Zdenko Duka kad su trojica hrvatskih novinara bila optužena pred Haaškim tribunalom stao na stranu Tribunala a ne u obranu kolega. Nadalje jedan od takvih predsjednika bio je Saša Luković koji je živio između Zagreb i Beograda da bi na kraju izmislio pokušaj atentata na njega. Sad je predsjednik Hrvaoje Zovko koji se “proslavio” na HTV-u emitiranjem KOS-ovog uratka o Tuđmanovoj izdaji Vukovara.
HND je dodijelilo godišnju nagradu Borisu Dežuloviću za knjigu “Jebo vas Vukovar”, ali je veći broj novinarki i novinara prosvjedovao protiv nagrade izvrsne kolumnistice NoveTV Ivane Petrović. Javni angažman HND sveo se na etiketiranje onih medija koji nisu po njihovom ideološkom ukusu. Tako je na udar došao Domovinski pokret koji opravdano, zbog govora mržnje prema Hrvatskoj i hrvatskom narodu, zahtijeva da se ukine financiranje iz Državnog proračuna Pupovčevih “Novosti”.
Klima koja je postojala na spomenutoj prvoj skupštini u slobodnoj Hrvatskoj nije se ni nakon 34 godine promijenila. HND je i dalje ostao bastion ne samo novojugoslavenstva i na neki način boljševizma, s tom razlikom što je tada služio komunističkoj ideologiji bratstva i jedinstva, a danas služi globalnoj agendi. Nije ni čudno što to tzv. Hrvatsko novinarsko društvo nikad nije ni zucnulo o tome kako je Hrvatska izgubila svoj medijski suverenitet, jer su tiskovni i elektronički mediji u 100-postotnom vlasništvu stranog kapitala, a da se ne spominje kako N1 televizija uopće njije registrirana u Hrvatskoj, te da je značajan dio komercijalnih medija u vlasništvu srbijanskog kapitala.
U takvim okolnostima “crveni Kmeri” koji kontroliraju tzv. Hrvatsko novinarsko društvo na čelu s predsjednikom Hrvojem Zovkom uzimaju sebi za pravo da kritiziraju stajališta jedne političke stranke kakva je “Domovinski pokret” ne samo o tome. kako bi trebalo uskratiti financiranje glasila Srpskog narodnog vijeća “Novosti” iz Državnog proračuna, a ne zabraniti kako podmeću iz HND-a, nego i preispitati uređivačku politiku HRT-a i Hine koja je strogo pod kontrolom Vlade. Kao doajen hrvatskog novinarstva i suosnivač te prvi glavni urednik Hine moja malenkost je žrtva sustavne cenzure, a u tome nisam sam jer se to provodi protiv svih javnih osoba koje imaju drukčija mišljenja o aktualnim političkim zbivanjima u državi. “Crveni Kmeri” nisu dakle samo u takvom Hrvatskom novinarskom društvu neko i u svim javnim medijima pod kontrolom vladajuće stranke, bilo HDZ-a ili SDP-a.