Foto: Facebook

Mnoge europske države zabilježile su ogroman rast broja turista te su neke lokacije počele uvoditi određene mjere kako bi se izborile s negativnim učincima.

Mirror donosi popis sedam europskih zemalja koje su uvele nove mjere za borbu protiv velikog broja posjetitelja.

Italija

Italija posljednjih nekoliko godina provodi različite mjere u borbi protiv utjecaja pretjeranog turizma. U Veneciji je UNESCO upozorio da bi moglo doći do “nepopravljive štete” na povijesnoj jezgri i stoga je uvedena dnevna ulaznica za posjetitelje. Cijena ulaznice je pet eura, a ovo je ujedno i prvi takav slučaj u svijetu da grad naplaćuje ulaz.

Grad je ranije zabranio i pristajanje golemih brodova za krstarenje u samome gradu. Osim toga, u Veneciji su u lipnju stupila dodatna nova pravila na snagu koja zabranjuju upotrebu prijenosnih zvučnika za vodiče i ograničavaju broj turista u jednoj turističkoj grupi na 25 osoba.

U Portofinu su uvedene kazne za turiste koji se naslikavaju na viralnim Instagram lokacijama zbog straha od opasne situacije. Također su uvedene i crvene zone i područja u kojima nema čekanja kako bi se spriječile prometne gužve i zakrčeni kolnici tijekom vrhunca sezone od travnja do listopada.

Capri razmatra postavljanje barijera od plutača kako bi se brodove spriječilo da plove preblizu otoka. I glavni grad Rim je uveo neka nova pravila – turisti više ne smiju u gradu biti u toplesu, jesti hranu koja stvara nered ili ostaviti ljubavni lokot. Ako bi turist počinio jednu od ovih radnji, mogao bi se suočiti s velikom kaznom ili bi mu se mogao zabraniti pristup određenim atrakcijama poput Fontane Trevi.

Na Sardiniji se putnike upozorava da ne hodaju po ružičastom pijesku Spiaggia Rosa. Ogluše li se na to, prijete kazne u rasponu od 500 do 35000 eura. Sardinija je ograničila dopušteni broj turista na pet svojih plaža. Firenca je u lipnju zabranila Airbnb i korištenje kratkoročnog privatnog najma za odmor u središtu grada.

Grčka

Atena je od rujna 2023. ograničila broj posjetitelja Akropoli na 20.000 dnevno što znači da posjetitelji sada unaprijed moraju rezervirati termin. Grčka je također odlučila uvesti ulaznice na određenim turističkim odredištima. Otoci Santorini i Mykonos također su uveli određene mjere kojima je cilj smanjiti kretanje broja putnika na otocima.

Borba protiv prekomjernog broja turista već mjesecima je jedna od glavnih tema u Španjolskoj, a zbog ovog su se održavali i prosvjedi.

Barceloni je uvedena turistička pristojba koja se kreće od 5,25 do 6,75 eura po noćenju. Dodatna naknada je povrh opće turističke takse (sada 3,50 eura) koja se plaća regiji i znači da bi gosti hotela s pet zvjezdica mogli biti prisiljeni platiti dodatnih 47,25 eura (41 funtu) po boravku od sedam noćenja.

Barcelona je još prošle godine smanjila i broj brodova za krstarenje, a nedavno su vlasti obećale da će iskorijeniti kratkoročno turističko iznajmljivanje, uključujući Airbnb, do kraja desetljeća i uvesti nove stroge mjere za ograničavanje kupovine suvenira.

Sevilla će uskoro početi naplaćivati ulazak na povijesni trg Plaza de España. Nekoliko prosvjeda u jeku sezone održano je i na Majorci, a očekuje se da bi se prosvjedi mogli nastaviti dok vlasti ne uvedu nove mjere.

Hrvatska

Dubrovnik u Hrvatskoj uveo je nove mjere za turiste koji posjećuju grad UNESCO-ve svjetske baštine, uključujući zabranu šetanja u kupaćim kostimima, vožnje bez posebne dozvole, konzumaciju hrane i pića oko spomenika kulture i penjanja na gradske zidine.

Za sva navedena djela predviđene su novčane i kaznene prijave. Posjetitelji Dubrovnika također moraju platiti 2,65 eura po osobi po noćenju od travnja do rujna svake godine.

Francuska

Francuska ministrica turizma, Olivia Gregoire, nedavno je predstavila plan za borbu protiv “pretjeranog turizma”, uključujući mjere za regulaciju priljeva turista i potporu lokalnim vlastima koje su suočene s porastom broja turista.

Austrija

U austrijskom gradu Hallstattu poduzete su mjere za smanjenje broja turista koji posjećuju slikovito područje i to na način da su izgrađene drvene ograde koje zaklanjaju pogled na jezero i područja popularna za slikanja. Grad je pod zaštitom UNESCO-a, ali u prosjeku ga posjećuje 10.000 posjetitelja dnevno – što je navelo gradonačelnika da ograniči broj turističkih autobusa i automobila kojima je dopušten ulazak u grad.

Nizozemska

Najnovije mjere amsterdamske kampanje protiv pretjeranog turizma uključuju ograničavanje broja riječnih krstarenja koja ulaze u plovne putove glavnog grada Nizozemske. Također se planira smanjiti broj noćenja zabranom izgradnje novih hotela. Ostali prijedlozi uključuju ograničenje načina ulaska i boravka turista u gradu. Brodovima za krstarenje zabranjeno je pristajanje u središtu grada prošle godine.

Prosvjede protiv turizma komentirao je i čovjek iz svijeta marketinga Thomas Bauer.

“Kada dolaze turisti koji u tvom gradu ostavljaju masu paruštine, mrziš ih, a s druge strane ilegalne imigrante dočekuješ s poljupcima i transparentima dobrodošlice. Malo koji čin bolje razotkriva ludilo woke ideologije. Ako su turisti opterećenje za infrastrukturu i ne donose prihod svima, kaj su onda ilegalni imigranti?

No s druge strane treba reći da turizam u Hrvatskoj isto ima povlašteni tretman kada su u pitanju državne infrastrukturne investicije. Gradnja silnih cesta i marina za naše mile turisteke favorizira jednu gospodarsku granu.

S druge strane država nikada ni jednu lipu ne uloži u zagrebački promet, ili makar da kreditne garancije, kao da svi koji sate gube u prometnim čepovima ne uplaćuju silnu lovu u proračun i kao da se ti milijuni izgubljenih sati ne odražavaju izuzetno negativno na BDP. Dajte ljudi pročitajte koju studiju o tome”, smatra Bauer.