Foto: Pixabay

Ribanje kupaonice sigurno vam nije omiljen kućanski posao, pogotovo uklanjanje kamenca iz teško dostupnih mjesta, poput tuševa. Evo kako lako možete očistiti tuš od nakupljenih naslaga i vratiti mu stari sjaj.

Kako ćete znati da je ‘glava’ od tuša prepuna kamenca? Prilično jednostavno – šprica li voda u različitim smjerovima, pritisak je slab ili iz nekih rupica voda uopće ne izlazi, onda znate da treba prionuti na posao i očistiti ga od tvrdokornih naslaga.

Ako ne skidate glavu tuša onda se pridržavajte ovih koraka:

  1. Četkicom za zube očetkajte pa obrišite površinu tuša.
  2. Napunite vrećicu jednakom količinom octa i vode i u to dodajte pola šalice sode bikarbone.
  3. Pričvrstite elastičnom gumicom vrećicu za glavu tuša i dobro zavežite vodeći računa da su sve rupice s tuša u tekućini.
  4. Ostavite da se namače oko pola sata, poželjno je i duže, pogotovo ako je situacija kritična.
  5. Uklonite vrećicu te obrišite s tuša komadiće kamenca i naslage te pustite vodu da kako bi se dobro isprale sve rupice, ali i otklonio mirisa octa.

Ako vaš tuš ima baš sve navedene boljke: začepljene rupice, slab pritisak i vodu koja šprica u svim smjerovima, onda je najbolje odviti ga i temeljito očistiti.

  1. Odvijte tuš i starom četkicom za zube pokušajte što bolje očististe nakupljenu prljavštinu.
  2. U plastičnu posudu nalijte jednaki omjer vode i octa te dodajte šalicu sode bikarbone i u tu otopinu potopite tuš, najmanje na sat vremena, a idealno bi bilo preko noći.
  3. Isperite tuš i četkicom prođite još jednom s vanjske strane kako biste iščetkali eventualne naslage i komadiće kamenca te prljavštine.
  4. Spojite ponovo tuš na cijev i pustite vodu da ga ispere.

Preporučuje se da se na ovaj način tuš čisti barem dva puta godišnje, a poželjno bi bilo i češće. No, ako vam to zvuči preambiciozno, možete malo ‘varati’. U bočicu sa sprejom ulijte ocat i vodu i s vremena na vrijeme poprskajte tuš kako biste spriječili nakupljanje nečistoće i kamenca te razvoj bakterija, piše tportal.