Foto: Facebook

Zbog sve većeg nedostatka radne snage, Njemačka je službeno podigla kvotu radnika u sklopu pravila za zapadni Balkan, pa je od lipnja 2024. godine kvota udvostručena s 25.000 radnika godišnje na 50.000 radnika.

Prema ovim novim, izmijenjenim pravilima, radnicima će biti omogućeno doći u Njemačku bez potrebe prilaganja diplome, ali ostaje dosadašnji uvjet da za dobivanje vize moraju pokazati ugovor o radu s njemačkim poslodavcem.

Dakle, kroz ovaj program posao u Njemačkoj mogu dobiti i niskokvalificirani radnici, pogotovo u branšama koje su najviše pogođene nestašicom radnika u Njemačkoj, što se posebno odnosi na građevinu, ugostiteljstvo, elektro poslove, poštu i slične djelatnosti.

Iako je ovo dobra vijest za nekvalificirane radnike, koji u Njemačku žele putem najnovijeg “Pravila za zapadni Balkan”, i kvalificiranu radnu snagu, koja se u Njemačku na posao želi zaputiti u skladu s novim zakonom o zapošljavanju stručne radne snage, kao i za njemačke poslodavce, ovo je zapravo loša vijest za privrede ovih zemalja, zato što bi mogla dovesti do masovnijeg iseljavanja.

Prognozira se da bi samo preko uredbe za “zapadni Balkan” u naredne četiri godine ove države moglo napustiti do 200.000 radnika što je jako velika brojka, posebno kad se uzme u obzir da većina tih radnika ima obitelj koja bi preselila u Njemačku.

Da bi se spriječio taj scenario bilo bi neophodno da domaće političke elite pokrenu reformske procese i aktiviraju sredstva iz “Plana za rast za zapadni Balkan”, koji predviđa pomoć u dovođenju stranih investitora u BiH i ostale zemlje. Međutim, i to bi bila dobra vijest za Njemačku jer bi, umjesto da u Njemačkoj moraju radnika plaćati 2.000 do 3.000 eura mjesečno, to u matičnim zemljama mogli činiti za 4 ili 5 puta manje novca.

Osim ove posebne uredbe za zapadni Balkan, u Njemačkoj će od sada biti i olakšan dolazak kvalificirane radne snage, a nova pravila radnicima omogućavaju da u Njemačkoj posao mogu tražiti i do godinu dana. To znači da, ako imate smještaj i dovoljno novca da se izdržavate, možete boraviti do godinu dana u Njemačkoj bez prekida.

Nensi Fezer, ministrica unutrašnjih poslova Njemačke, nedavno je prilikom rasprave u Bundestagu povodom seta zakona koji treba olakšati useljenje u Njemačku rekla da se radi o mjerama za ublažavanje krize izazvane nestašicom radne snage u Njemačkoj.

U sklopu ovog programa ljudi mogu podnijeti zahtjev za dobivanje “Karte šanse” ako govore njemački jezik i imaju barem dvogodišnju zanatsku školu u Njemačkoj ili barem diplomu trogodišnje srednje škole u zemlji podrijetla.

Napominjemo, ova odredba se ne odnosi na Pravilo za zapadni Balkan o kojem smo govorili na početku, već se odnosi na poseban set zakona o zapošljavanju kvalificirane radne snage u Njemačkoj.

U Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke potvrđuju ova nova pravila i ističu da ona važe od 1. lipnja. Dakle, zakon se već primjenjuje.

Prema ovom pravilu, radnici iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije i Kosova mogu znatno lakše otići na neodređeno vrijeme u Njemačku, i to do 50.000 njih godišnje, što je duplo više nego do sada, navedeno je na stranici Ministarstva.

Kada se “karta šanse” odobri, podnositelj zahtjeva može ući u Njemačku i tražiti posao do godinu dana, što znači kako više ne mora podnositi ugovor s njemačkom kompanijom prije nego što mu bude dopušteno ući u Njemačku.