Foto: Screenahot

Popodne je održana sjednica predsjedništva i Nacionalnog odbora HDZ-a, a nakon završetka pred novinare je stao Andrej Plenković. Ustvrdio je kako će “iz dišpeta” formirati  novu Vladu. 

– Na ovim izborima ništa nije bilo OK jer je službujući predsjednik došao u stožer SDP-a. To se ne radi, to nije normalno. Vrijeđate nam zdrav razum. To neće proći. Pa ću iz inata i dišpeta formirati 76 ruku. Kakvo je to političko i pravno okružje? Ne možemo to prihvatiti, bez obzira što ga mediji podržavaju, rekao je.

Rekao je i da je “pohvalio Domovinski pokret što su protiv njega digli kaznenu prijavu”.

– Ne bih to tolerirao, ali sada iz dišpeta hoću, rekao je.

– Ostvarili smo sjajan uspjeh, a svjedočili smo i flagrantnom kršenju Ustava od strane Milanovića. Kad bude sazvana nova sjednica Sabora, ponovno ćemo predložiti Gordana Jandrokovića za predsjednika. Danas smo odradili prve preliminarne razgovore s predstavnicima DP-a, a prošli tjedan s predstavnicima nacionalnih manjina. U sljedećim danima razgovarat ćemo sa zastupnicima koji nisu ni članovi SDP-a, ni Možemo ni Mosta. Zadovoljni smo još jednom pobjedom na parlamentarnim izborima, sutra predajemo listu za EU izbore. Ja ću predvoditi listu da pružim podršku kandidatima, a HDZ je ionako najviše napravio za europski prosperitet Hrvatske, rekao je Plenković.

Na listi je pod brojem dva Dubravka Šuica, treći je Ivo Davor Stier, četvrti je Karlo Ressler, peta Nikolina Brnjac, šesta Željana Zovko, sedma Sunčana Glavak, osmi Tomislav Sokol, deveti Marko Pavić, deseti Ante Mihanović, jedanaesti Danijel Marušić, a na začelju kolone dvanaesta je (bivša voditeljica predsjedničke kampanje Stipe Mesića) Marijana Petir – pobrojao je Plenković. 

– Imamo najjaču listu za ove izbore i time pokazujemo koliko nam je stalo da aktivno zastupamo hrvatske interese. Trudit ćemo se da izlaznost bude veća, inače kontinuirano rastemo po izlaznosti. Kampanja će biti drukčija, jer je dulja nego obična, rekao je.

Novinari su ga pitali i ima li amibicije biti predsjednik Europske komisije.

– Bild ima neku njemačku priču i ne bih se osvrtao na to, rekao je i dodao kako su se takve priče o njemu pojavljivale i ranije.

Novinari su ga pitali i hoće li oprostiti DP-ovcima koji su ga prije izbora nazivali lopovom i slično.

– Jedno je prije izbora, a drugo nakon – kazao je Plenković. – Mi smo čuli poruku birača i trenutno s DP-om i Suverenistima dolazi do 85 mandata. Dakle centar i desno. Mi ćemo to uvažiti, rekao je.

Rekao je i da su u timu za pregovaranje o novoj Vladi on, Medved, Anušić, Katušić i Milić. – Što se tiče prava manjina – sve ostaje kao i do sada. Imali smo odličnu suradnju, glasali su za sve predložene zakone… Nije bilo niti jednog pitanja vezanog za nacionalne interesa, a da manjinci nisu pružili podršku.

Zanimljiva je politička povijest dvanaesta na listi Marijane Petir. Svoj prvi mandat u Saboru provela je kao zastupnica koalicije u kojoj su bili i HSS i SDP kao i da je na koncu, ne manje bitno, vodila kampanju Stjepana Mesića kojem je bila glasnogovornica. “Lijeve” stranke omogućile su joj da bude i zamjenica županice Sisačko-moslavačke županije, a njena šefica bila je tada Marina Lovrić Merzel.

Petir se prvo “probila” kao  glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja u Vladi Ivice Račana gdje je skupljala prva svoja radna iskustva. Prema službenoj biografiji Petir je bila prvo vježbenica, a potom i stručna suradnica. Prije toga bila je poznata tek kao aktivist ekološke udruge koja se bori protiv širenja GMO-a.
Petir je početkom 2002. godine bila i zastupnica u Saboru, sve do kraja 2003. godine gdje je podupirala Vladu SDP-ovog Ivice Račana nakon odlaska HSLS-a. Naime, formalni povod odlaska HSLS-a iz “šestorke” bila je ratifikacija sporazuma o Nuklearnoj elektrani Krško. Tadašnji čelnik Dražen Budiša tvrdio je kako je to izdaja nacionalnih interesa.

Hrvatski Sabor na kraju je prihvatio ogromnom većinom od 80 glasova taj sporazum, a ekološka aktivistica Petir za vrijeme tog glasanja bila je – suzdržana!

Komunikacijske vještine koristila je i za vrijeme kampanje Stjepana Mesića kojem je bila glasnogovornica 2005. godine. U službenoj biografiji stoji kako je Petir tri godine bila zamjenica županice Sisačko-moslavačke županije.

Pogađate, u to vrijeme županica je bila Marina Lovrić Merzel. Bila je zamjenica županice od 2005. do 2008. godine, a u veljači 2008. godine dala je ostavku na to mjesto zbog “odlaska na dužnost zastupnice u Hrvatski sabor”. Godinama kasnije Petir će napadati Lovrić Merzel.

Prve naznake Petir kakvu je danas poznajemo, pokazala je upravo te 2008. godine kada je glasala protiv donošenja Zakona o suzbijanju diskriminacije. Tada je smijenjena s mjesta predsjednice Kluba HSS-a. Petir je smatrala da je donošenje tog zakona sredstvo promicanja homoseksualnosti, a njena odluka oduševila je katoličke krugove.