Foto: Pero Šola

Od 163 političke stranke koje su morale dostaviti godišnji financijski izvještaj, svoju je obvezu ispunilo njih 137, pri čemu su četiri to učinile izvan zakonskog roka. Čak 26 stranaka izvještaj uopće nije predalo, pa im zbog toga u perspektivi prijeti prekršajna kazna.

Bernardić od donatora dobio 45.000 eura

Prema objavljenim izvješćima, donatori su posebno bili skloni Nezavisnoj listi Servus Zagreb bivšeg predsjednika SDP-a Davora Bernardića, koja se natjecala na prošlogodišnjim lokalnim izborima u Zagrebu. Ukupno su joj uplatili 45.500 eura. Od toga je sam Bernardić donirao 600 eura, nekadašnji saborski zastupnik Nikša Vukas 3.800 eura, a zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Trpimir Goluža 3.500 eura.

Stranka je godinu završila s malim viškom prihoda od oko 170 eura, što je razlika između ukupnih prihoda od približno 69.400 eura i rashoda koji su bili oko 200 eura manji.

Kad je riječ o donacijama, razloga za zadovoljstvo ima i Fokus, bivša stranka Darija Zurovca, koja je od donatora dobila 25.000 eura. Stranka je uprihodila oko 190.000 eura, što je za trećinu manje nego godinu ranije, dok su rashodi iznosili oko 177.000 eura. Tako je 2025. godinu završila s viškom od približno 13.000 eura. No taj rezultat donekle kvari preneseni manjak iz ranijih godina, pa stranci i dalje ostaje pokriti ukupni minus od oko 159.000 eura, piše N1.

Stranka OiP Vidović Krišto ima ukupan manjak od 227.000 eura

Stranka Odlučnost i pravednost Karoline Vidović Krišto od donatora je dobila 10.500 eura. Ukupni prihodi iznosili su 13.600 eura, dok su rashodi dosegnuli gotovo 78.000 eura, pa je godinu zaključila s manjkom od oko 64.000 eura. Kada se tome pribroji i preneseni manjak iz ranijih razdoblja, stranka mora pokriti ukupno oko 227.000 eura minusa.

Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje (HDSSB), stranka koju je nekada vodio Branimir Glavaš, prošle godine nije imao donacija, ali je zabilježio manjak od oko 193.000 eura, nastao uglavnom zbog troškova povezanih s lokalnim izborima. Ipak, stranci ide u prilog činjenica da je prethodnih godina ostvarivala višak u poslovanju te je tim sredstvima uspjela pokriti taj manjak, pa je u ovu godinu ušla s plusom od oko 30.000 eura.

Stranka Pravo i pravda (PiP) Mislava Kolakušića od donatora je dobila 3.800 eura, od čega je sam Kolakušić, nekadašnji hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, uplatio 3.600 eura. Stranka je poslovala pozitivno – uz prihode od oko 80.000 eura i rashode od 67.000 eura ostvarila je višak od približno 13.000 eura.

Kao i kod većine drugih stranaka, najveći dio prihoda PiP je ostvario iz državnog i lokalnih proračuna, pa je tako iz državnog proračuna dobio oko 76.000 eura.

Nešto više, 4.300 eura, od donatora je dobila Hrvatska stranka prava (HSP), koja je godinu završila s minusom od oko 15.000 eura.

Financijski, prošla godina nije bila uspješna ni za Blok za Hrvatsku Zlatka Hasanbegovića. Stranka nije primila donacije, a godinu je završila s manjkom od oko 5.800 eura. Dok su joj prihodi u 2024. iznosili oko 23.000 eura, prošle godine pali su na tek 5.300 eura.

Osjetan pad prihoda zabilježila je i Radnička fronta Katarine Peović – s oko 38.000 eura u 2024. na svega 7.700 eura prošle godine. Ostvareni manjak stranka je pokrila zahvaljujući ranijim uštedama, pa je u ovu godinu ušla s viškom od oko 6.000 eura. Od donatora je dobila skromnih 960 eura.

S minusom poslovale i Kerumova i Špikina stranka

Iako su mu se prošle godine, u odnosu na godinu ranije, prihodi znatno povećali i dosegnuli oko 65.000 eura, a stranka je dobila i 4.800 eura donacija, Željku Kerumu, odnosno Hrvatskoj građanskoj stranci, to nije bilo dovoljno da godinu završi bez minusa. Manjak je iznosio oko 43.000 eura.

S prilično velikim minusom u ovu je godinu ušla i stranka Blok umirovljenici zajedno (BUZ) Milivoja Špike. Uz prihode od tek oko 1.800 eura, stranka je potrošila oko 9.300 eura. Kada se tom manjku od približno 7.500 eura pribroji i preneseni minus iz ranijih godina, ukupni manjak popeo se na gotovo 37.500 eura.

Razloga za zadovoljstvo nema ni Hrvatska konzervativna stranka, koju je nekada vodila europarlamentarka Ruža Tomašić. Nakon što je ostala bez saborskog zastupnika, prihodi su joj s oko 72.000 eura u 2024. pali na 11.600 eura prošle godine. Budući da je stranka potrošila oko 13.700 eura, evidentno je da je godinu završila s manjkom od približno 2.000 eura.