Foto; Screenshot N1

Marijana Petir, nezavisna kandidatkinja na listi HDZ-a, bila je gošća N1 Studija uživo i razgovarala o formiranju Vlade između HDZ-a i Domovinskog pokreta.

HDZ i Domovinski pokret postigli su dogovor oko formiranja parlamentarne većine. Marijana Petir odgovorila je pitanje je li prihvatljivo prije izbora govoriti jedno, a nakon izbora drugo: “Znamo svi da je politika umijeće mogućeg. Ja pazim da kada govorim o suparnicima, ne koristim teške riječi, u ovoj kampanji je bilo svašta rečeno, a u nju se i protuustavno upleo i predsjednik Republike Zoran Milanović. Suparnički tabori nisu štedjeli jedni druge, nakon toga puno je teže sjesti za stol”, rekla je.

Građani poslali jasnu poruku

“Nama su građani dali jasnu poruku u kom smjeru žele da ta Vlada bude formirana. HDZ je sa svojim partnerima pobijedio, osvojio je 61 mandat što nije dovoljno za sastavljane parlamentarne većine, a Domovinski pokret je osvojio respektabilan broj mandata. Vidljivo je da je Vlada desnog centra u skladu sa željom građana i političari te dvije opcije su sjeli za stol. Pregovori su trajali malo duže, možda bi oni bili lakši da se nisu teške riječi, teška artiljerija koristila se u predizbornoj kampanji”, dodala je Petir.

Petir je komentirala i je li Domovinski pokret iznevjerio svoje birače: “DP je uvijek ostavljao prostor i nije isključivao mogućnost suradnje”, kazala je.

“Imali su jasnu distancu prema Možemo i SDSS-u”, dodala je.

Što se tiče financiranja Novosti, protiv čega je Domovinski pokret, Radić je, kaže, na njenom tragu:

“Ja sam i prije četiri godine premijeru Plenkoviću skrenula pažnju na to.”, kazala je.

Novinarka ju nije pitala kako je prije pet godina u samo tri dana skupila potreban broj potpisa i predala listu za Europski parlament. i tko joj je tada “pomogao”.

Podsjećamo da je Marijana Petir svoj j prvi mandat u Saboru provela je kao zastupnica koalicije u kojoj su bili i HSS i SDP kao i da je na koncu, ne manje bitno, vodila kampanju Stjepana Mesića kojem je bila glasnogovornica. “Lijeve” stranke omogućile su joj da bude i zamjenica županice Sisačko-moslavačke županije, a njena šefica bila je tada Marina Lovrić Merzel.

Petir se prvo “probila” kao  glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja u Vladi Ivice Račana gdje je skupljala prva svoja radna iskustva. Prema službenoj biografiji Petir je bila prvo vježbenica, a potom i stručna suradnica. Prije toga bila je poznata tek kao aktivist ekološke udruge koja se bori protiv širenja GMO-a.
Petir je početkom 2002. godine bila i zastupnica u Saboru, sve do kraja 2003. godine gdje je podupirala Vladu SDP-ovog Ivice Račana nakon odlaska HSLS-a. Naime, formalni povod odlaska HSLS-a iz “šestorke” bila je ratifikacija sporazuma o Nuklearnoj elektrani Krško. Tadašnji čelnik Dražen Budiša tvrdio je kako je to izdaja nacionalnih interesa.

Hrvatski Sabor na kraju je prihvatio ogromnom većinom od 80 glasova taj sporazum, a ekološka aktivistica Petir za vrijeme tog glasanja bila je – suzdržana!

Komunikacijske vještine koristila je i za vrijeme kampanje Stjepana Mesića kojem je bila glasnogovornica 2005. godine. U službenoj biografiji stoji kako je Petir tri godine bila zamjenica županice Sisačko-moslavačke županije.

Pogađate, u to vrijeme županica je bila Marina Lovrić Merzel. Bila je zamjenica županice od 2005. do 2008. godine, a u veljači 2008. godine dala je ostavku na to mjesto zbog “odlaska na dužnost zastupnice u Hrvatski sabor”. Godinama kasnije Petir će napadati Lovrić Merzel.

Prve naznake Petir kakvu je danas poznajemo, pokazala je upravo te 2008. godine kada je glasala protiv donošenja Zakona o suzbijanju diskriminacije. Tada je smijenjena s mjesta predsjednice Kluba HSS-a. Petir je smatrala da je donošenje tog zakona sredstvo promicanja homoseksualnosti, a njena odluka oduševila je katoličke krugove.