Predsjednik Republike Zoran Milanović donio je odluku o oduzimanju sedam odlikovanja generalu Branimiru Glavašu, a ona je objavljena u Narodnim novinama.
Odluka je uslijedila nakon što je Visoki kazneni sud pravomoćno potvrdio presudu u predmetu ‘garaža i selotejp’, kojom je Glavaš osuđen na sedam godina zatvora zbog zapovjedne odgovornosti.
Glavašu su oduzeta sljedeća odličja: Red kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom, Red kneza Domagoja s ogrlicom, Red bana Jelačića, Red Ante Starčevića, Red hrvatskog trolista, kao i Spomenica domovinskog rata te Spomenica domovinske zahvalnosti.
U odluci koju je Milanović potpisao 18. lipnja, pozivajući se na Ustav Republike Hrvatske i Zakon o odlikovanjima i priznanjima, navodi se da se oduzimanje temelji na presudi Visokog kaznenog suda od 18. veljače.
Nosit ću tatina odličja’
Visoki kazneni sud je 10. lipnja objavio da je potvrdio raniju presudu kojom je Glavaš proglašen krivim jer kao zapovjednik nije spriječio, a djelomično je i izravno naredio ubojstva civila, nečovječno postupanje te nezakonita zatočenja, čime su povrijeđena pravila međunarodnog prava.
Nakon svega Glavaš se oglasio na Facebooku gdje je kratko poručio: “Sada ću u svečanim prilikama nositi tatina odličja kojim ga je odlikovao poglavnik NDH, dr. Ante Pavelić!”

