Mekana i mirisna odjeća važna je ne samo za udobnost, već i za zdravlje kože. Gruba odjeća može izazvati nelagodu, iritacije, pa čak i alergijske reakcije. Osim toga, pravilno pranje i glačanje produžuju vijek trajanja tkanina, boje ostaju postojane, a odjeća traje dulje. Postoji trik koji će vam osigurati da vam odjeća nakon pranja i glačanja više nikada ne bude gruba.
Većina ljudi radi istu grešku, a da toga nisu ni svjesni. Mnogi vjeruju da će rublje biti čišće i mirisnije ako u perilicu stave više deterdženta, no to nije točno. Naprotiv, višak deterdženta šteti perilici i čini rublje grubljim. Osim što oštećujete uređaj i odjeću, možete izazvati i zdravstvene probleme.
Ako deterdžent nije temeljito ispran, može izazvati iritacije kože ili alergijske reakcije. Ako primijetite da je rublje kruto i grubo na dodir nakon pranja, to je siguran znak da koristite previše deterdženta. Iako će prljavština biti uklonjena, tkanina će se brže trošiti, boje će blijediti, a odjeća postati neudobna. Osim toga, povećava se i rizik od alergijskih reakcija.
Važno je obratiti pažnju na jednu stvar
Korištenje prevelike količine praška stvara višak pjene, što uzrokuje da se komadi rublja lijepe jedan za drugi i ne isperu dobro. Ostaci deterdženta ostaju vidljivi na odjeći, a višak praška koji se teško otapa može oštetiti perilicu i začepiti otvore. Stoga je važno obratiti pažnju na količinu deterdženta koju koristite.
Na primjer, za perilicu kapaciteta sedam kilograma (ako rublje nije jako prljavo) dovoljne su dvije žlice deterdženta. Ako perete rublje ručno, trebat će vam još manje. Također, važno je razmotriti kvalitetu deterdženta koji koristite. Koncentrirani deterdženti imaju jače djelovanje, pa je potrebna manja količina u odnosu na obične praškove.
Kako biste izbjegli iritacije kože, ključno je ukloniti ostatke deterdženta s rublja. Potopite rublje u vodu kojoj ste dodali šalicu octa (pomaže u lakšem uklanjanju viška deterdženta), a zatim ručno istrljajte vidljive tragove praška.