Mobilizirani Rusi, koje su doveli u okupirani dio Luganske oblasti i pokušali ih baciti na prve crte bojišnice, masovno odbijaju borbu. Samo u jednoj 488. motostreljačkoj pukovniji broj “odbijanja” dosegao je 70%.
Mobilizirane koji ne žele ići na front ruski okupatori su zatočili i drže ih u jednom od poduzeća u mjestu Kremina, priopćio je to ukrainski šef Luganske regionalne vojno-civilne uprave Serhii Gaidai.
Prema riječima načelnika Luganske oblasti vrtoglavo raste broj mobiliziranih Rusa koji se ne žele boriti.
“U jednom od poduzeća u Kreminnoj zatvaraju se mobilizirani koji su se odbili boriti. Kako je postalo poznato iz otvorenih izvora, samo u jednoj 488. motoriziranoj streljačkoj pukovniji oko 70% mobiliziranih nakon dolaska na prvu crtu bojišnice odbilo je boriti se. Neki su pobjegli, ostale drže pod stražom i pokušavaju ih pod psihološkim pritiskom vratiti u formaciju i poslati u napad”, naglasio je Gaidai.
Istodobno, ruski okupatori istjeruju Ukraince iz njihovih domova u Luganskoj oblasti, stvarajući nepodnošljive uvjete za život, a stanove koje su ljudi napustili dijele proruskom stanovništvu.
“Na sjeveru Luganske regije učestali su slučajevi ucjenjivanja stanovništva od strane ruskih okupatora isključivanjem struje u naseljenim područjima, što tjera neke ljude da postupno napuštaju vlastite domove. Istovremeno, u Severodonjecku su objavljeni popisi ljudi koji se žele preseliti u tuđi dom. Uprava nudi stanove sa svim uvjetima. Anketa je počela od Novikove ulice,” – istaknuo je Gaidai.
Podsjetimo, ranije je načelnik Luganske uprave objavio da okupatori pokušavaju organizirati protuofenzivu u pravcu Lymana. Rusko zapovjedništvo tamo dovodi mobilizirane i “vagnerovce”.
Općenito, u okupiranoj regiji, ruske trupe topništvom gađaju sela i minska područja kako bi zaustavile ofenzivu oružanih snaga. U mnogim naseljima većina stambenih objekata je uništena, a u one koji su ostali čitavi ruski okupatori useljavaju mobilizirane, javlja obozrevatel.com

