Japanska organizacija Nihon Hidankyo osvojila je Nobelovu nagradu za mir 2024. godine “zbog napora da oslobodi svijet nuklearnog oružja te za svjedočanstva preživjelih da se nuklearno oružje nikada više ne smije upotrijebiti”.
Odluka o dobitniku objavljena je u norveškom Institutu Nobel u Oslu, piše Jutarnji list.
Organizacija je utemeljena kao odgovor na napade atomskom bombom na Hirošimu i Nagasaki u kolovozu 1945., a pretvorila se u globalni pokret čiji su članovi neumorno radili na podizanju svijesti o katastrofalnim humanitarnim posljedicama korištenja nuklearnog oružja.
Prošle godina Nobela za mir dobila je Narges Mohammadi, iranska zagovornica prava žena koja je u zatvoru, za svoju hrabru borbu protiv ugnjetavanja žena u Iranu i nemilosrdnu borbu za društvene reforme.
– Želimo odati počast svima koji su preživjeli pad atomske bombe u Hirošimi i Nagasakiju i koji su, unatoč fizičkoj patnji i traumatičnim sjećanjima, odlučili svoje bolno iskustvo iskoristiti za mirovni angažman. Pomažu nam da opišemo neopisivo, zamislimo nezamislivo i shvatimo neshvatljivu bol i patnju uzrokovanu nuklearnim oružjem, priopćio je Odbor za dodjelu nagrade.
Poručili su da nagrada potvrđuje jednu ohrabrujuću činjenicu da se nuklearno oružje nije koristilo u ratu u zadnjih 80 godina.
– Iznimni napori organizacije Nihona Hidankyoa i drugih predstavnika preživjelih uvelike su pridonijeli uspostavljanju nuklearnog tabua. Alarmantna je činjenica da je pod sve većim pritiskom tabu protiv uporabe nuklearnog oružja. Nuklearne sile moderniziraju i nadograđuju svoje arsenale, čini se da se nove zemlje pripremaju nabaviti nuklearno oružje, a sudionici aktualnih ratnih sukoba prijete uporabom nuklearnog oružja, poručili su i naglasili:
– U ovom trenutku ljudske povijesti vrijedi se podsjetiti što je nuklearno oružje: najrazornije oružje koje je svijet ikada vidio.
Na konferenciji za novinare u Tokiju supredsjedavajući organizacije Nihon Hidankyo izjavio je, nakon vijesti o dodjeli Nobela za mir, kako djeca u Gazi proživljavaju slične traume kao njihovi vršnjaci u Japanu krajem Drugog svjetskog rata.
“U Gazi se drže djeca u krvi. To je kao u Japanu prije 80 godina”, rekao je Toshiyuki Mimaki, prenosi AFP.
Poručio je da će nagrada dati veliki poticaj naporima organizacije da pokaže da je ukidanje nuklearnog oružja moguće. On smatra da je zabluda da nuklearno oružje donosi mir jer ‘teroristi mogu koristiti nuklearni arsenal‘.
– Nuklearno oružje treba potpunosti ukinuti… Nuklearno oružje ne donosi mir, rekao je.
– Ako Rusije upotrijebi nuklearno oružje protiv Ukrajine, Izrael protiv Gaze, tu neće biti kraj. Političari bi to morali znati, poručio je.