Dr Ivica Granić / Foto: Dugopolje org

Premijer Andrej Plenković idućeg će petka posjetiti Srbiju, jedinu susjednu državu koju nije posjetio od početka svog premijerskog mandata. S obzirom na to da Hrvatska ima najviše otvorenih pitanja i neriješenih problema baš sa Srbijom, s portala Direktno. hr kontaktirali su političke analitičare Ivicu Granića te Davora Gjenera kako bi prokomentirao moguću pozadinu odlaska premijera u Srbiju.

Središnji politički događaj Plenkovićeva posjeta bit će susret sa srpskom premijerkom Anom Brnabić, nakon što su čelnici održali sastanak koncem travnja, kada je premijerka došla u Zagreb na Veliku skupštinu Srpskog narodnog vijeća.

Iz Vlade su otkrili kako će Plenković i Brnabić prilikom njegovog posjeta Srbiji razgovarati o pitanju osnaživanja položaja manjina u obje zemlje, gospodarskoj, ekonomskoj i prometnoj suradnji dviju zemalja, a jedna od tema razgovora bit će, naravno, i europski put Srbije

Milorad Pupovac, čelnik SNV-a i Plenkovićev glavni koalicijski partner, s dosta optimizma najavljuje susret čelnika dviju vlada, no tko od tog susreta na kraju dana ima koristi u situaciji kada Srbiju more puno veći problemi od dobrosusjedskih odnosa i pitanja manjina.

Europski put, ako pitate Ivicu Granića, puno je izvjesniji razlog odlaska hrvatskog premijera od pitanja manjina, posebno ako se uzme u obzir vrijeme odlaska.

“Vrijeme posjeta vrlo je zanimljivo, pogotovo ako se situacija u Srbiji u ovom trenutku pomnije analizira. Tamo je u ovom trenutku stanje kao da će atomska bomba eksplodirati svaki tren, oporba organizira čitav niz prosvjeda, ljudi su na ulicama… Takvo stanje nije bilo još od vremena Miloševića”, naglašava politički analitičar.

Smatra da Aleksandar Vučić ima puno ozbiljnijih i većih problema nego što je, poznajući njegovu pozadinu, položaj hrvatske manjine u Vojvodini.

“Tu se radi o jednoj sasvim drugoj dimenziji te bi vrlo lako moglo biti da je odlazak Plenkovića zapravo u vidu izaslanika Europske unije. Ne bi bilo prvi puta da EU šalje Plenkovića u svrhu neformalnog pregovarača”, govori te dodaje kako ovaj posjeti ide na ruku jedino Vučiću koji će na taj način preusmjeriti fokus javnosti na neke druge stvari, a ne na njihove unutarnje političke probleme.

Da se nešto događa u odnosu između Europe i Srbije smatra i politički analitičar Davor Gjenero, koji naglašava kako u Beograd dolazi i slovenska predsjednica Nataša Pirc Musar. Politika Europske unije naspram Srbije, smatra analitičar, u potpunosti je promašena, a sve kako bi se stabiliziralo pitanje Kosova. Iako mnogi naglašavaju kako je Plenkovićev dolazak u svrhu komunikacije na razini Europa – Srbija, čija odanost još uvijek leži u Moskivi, Gjenero smatra da je to malo vjerojatno.

“Teško je procijeniti jesu li u pravu koji oni koji vide u ovom posjetu dio neke osobne ili europske inicijative u odnosu na Srbiju, iako meni se to ne čini previše vjerojatno iz jednog jedinog razloga, a taj je što se cijeli politički život u Srbiji u ovom trenutku fokusira na pitanje odnosa s Kosovom. Osim toga Vučićev sustav se počeo raspadati, Brnabić je najavila da je njezina ostavka na predsjednikovom stolu te se Srbija vjerojatno na jesen sprema na izbore”.

Plenković, kako sada stvari stoje, dolaskom u Srbiju se neće naći s Aleksandrom Vučićem, već tek s Brnabić čija ostavka je čini se neminovna. Koliko je sastanak s njom relevantan tako ostaje jedno diskutabilno pitanje, no kako navodi i sam Gjenero, jedino što je relevantno u ovom trenutku je to da premijer ovim dolaskom pokaže da mu je stalo do hrvatske nacionalne manjine.