Osmero hrvatskih državljana koji se još uvijek nalaze u Zambiji zbog prethodne sumnje sudjelovanja u trgovanju ljudima i korištenju krivotvorenih dokumenata sud je pustio na slobodu.

Naime, kako je upravo objavio lokalni medij iz Zambije Mwebantu na svom Twitteru, Hrvati su danas pušteni na slobodu.

Portal je objavio i tekst u kojem se pojašnjava odluka. Predmet u kojem je uhićeno i optuženo osmero Hrvata za pokušaj trgovine četvero djece iz Demokratske Republike Kongo (DRC) je prekinut.

To je nakon što je država podnijela zahtjev da se predmet obustavi prema odjeljku 88 (a) Zakona o kaznenom postupku, poglavlje 87 Zakona Zambije.

Osmero je prošle godine uhićeno u zračnoj luci u Ndoli zbog sumnje da su pokušali preprodati četvero djece u dobi od jedne do tri godine.

Damir Magić, elektrotehničar, Nadica Magić, profesorica kemije, Subošić Zoran, glazbenik, Immović Subošić, zaposlenica Ustavnog suda, Ladislav Peršić, doktor veterine, Aleksandra Peršić, stilist za njegu pasa, Noa Kraljević, aktivist za ljudska prava i Ivona Kraljević, zaposlenica nacionalnog kazališta, uhićeni su i optuženi za pokušaj trgovine djecom za koju su tvrdili da su ih posvojili.

Parovi isprva su rezervirali u Ndoli svoje sobe bez dotične djece, ali tri dana kasnije, osoblje u ustanovi primijetilo je djecu, kada jedno od njih nije moglo prestati plakati. Međutim, država je preko odvjetnika Mahapea Libakenija zatražila obustavu slučaja. Rekao je da prekidaju predmet koji je trebalo doći na red za nastavak suđenja.

No, sudac Dominic Makalicha, koji je odobrio zahtjev, prilikom donošenja svoje presude upozorio je da prekid postupka nije oslobađajuća presuda.

“Stoga je stvar prekinuta. Međutim, podsjećamo da ovo nije oslobađajuća presuda, nego otpust”, rekao je, piše Mwebantu.

Informaciju je potvrdilo i hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova.

“Nadležni sud u Ndoli odbacio je danas optužnicu protiv hrvatskih državljana. U roku od 48 sati dužni su napustiti Republiku Zambiju. U povratku u Hrvatsku, kao i tijekom cijelog dosadašnjeg postupka, nadležna tijela osigurat će hrvatskim državljanima svaku potrebnu pomoć. Podsjećamo kako je hrvatskim državljanima od prvoga dana pružena konzularna pomoć sukladno Ustavu RH i Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima. S ciljem osiguranja pravičnog suđenja, humanog postupanja i zaštite najboljih interesa hrvatskih državljana, ostvareni su brojni kontakti i obavljeni razgovori ministra vanjskih i europskih poslova Grlića-Radmana i ministra pravosuđa i uprave Malenice te hrvatskih diplomatskih i konzularnih predstavnika s najvišim razinama vlasti Zambije. Usto, intenzivno se komuniciralo i sa šefom EU Delegacije u Lusaki kao i predstavnicima EU-a i međunarodne zajednice”, objavili su iz Ministarstva vanjskih poslova.