Prije ili kasnije vaš ćete pametni telefon trebati temeljito očistiti. Donosimo pregled načina kako ukloniti prljavštinu i sačuvati uređaj u dobrom stanju.
Problem: Na zaslonu su ostaci hrane.
Rješenje: Kapljice umaka ili ulja čim prije pokupite ubrusom kako se ne bi širile. Dubinsko čišćenje obavite kod kuće, u blizini umivaonika. Stavite komadić deterdženta za suđe na čist ručnik ili platnenu krpu pa trljajte rubom o rub tkanine pod mlazom vode dok ne dobijete malo pjene. Nemojte ga potpuno namočiti već tek koliko je dovoljno kako biste očistili mobitel.
Vodu i neabrazivni deterdžent sigurno je koristiti u malim količinama, pogotovo ako čistite uređaje koji su certificirani kao otporni na vodu. Očistite smartfon pa ga osušite onako kako biste obrisali ruke nakon pranja.
Što ako smartfon želite i dezinficirati? Pomiješajte destiliranu vodu i bijeli ocat u omjeru pola-pola pa smjesu ulijte u špricalicu za pranje prozora. Pošpricajte pametni telefon i obrišite ga krpom od mikrovlakana. Možete kupiti i gotovo sredstvo, ali pripazite da ne sadrži alkohol i amonijak.
Problem: Smartfon je umrljan ružom, šminkom…
Rješenje: Postupak je isti kao i uklanjanju ostataka hrane. Razmislite o dodavanju oleofobnog sloja zaštite i odmaknite malo uređaj od lica dok razgovarate.
Problem: Na smartfonu je nešto ljepljivo, niste sigurni o čemu je riječ.
Rješenje: Ukoliko krpa blago natopljena neabrazivnim deterdžentom nije riješila problem, pokušajte ukloniti mrlju rubom bankovne kartice. Ali ne na zaslonu, već samo na kućištu! Korisni vam mogu biti i pamučni štapići za uši natopljeni acetonom, iako to ne preporučujemo osim u slučajevima kad ništa drugo ne pomaže. Naime, aceton može ukloniti boju s kućišta.