Foto: Facebook

“Primio sam Blaškića, a primit ću i Petkovića kad izađe iz zatvora”, rekao je predsjednik Zoran Milanović krajem travnja kad je na Pantovčaku primio umirovljene časnike i ratne zapovjednike Hrvatskog vijeća obrane.

Na sastanku u Uredu predsjednika razgovaralo se o ulozi HVO-a u obrani Hrvata u svim dijelovima Bosne i Hercegovine, kao i o doprinosu pripadnika HVO-a u obrani Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata – piše Maxportal

“Da je gospodin Blaškić odgovoran za nešto za što je, recimo, odgovoran Ratko Mladić, ja ga ne bih primio. Ali s obzirom na to da takvih kod nas nema, primio sam njega i primit ću Petkovića kad izađe iz zatvora” rekao je Milanović govoreći o bivšem načelniku Glavnog stožera HVO-a Milivoju Petkoviću.

U vrijeme agresije na Hrvatsku Milivoj Petković bio je zapovjednik 113. šibenske brigade koja je u rujnu 1991. ostvarila jednu od prvih velikih pobjeda u Domovinskom ratu. Na Šibenskom mostu potukli su snage Ratka Mladića, a iz tog vremena pamtimo vječni snimak “Oba su pala” i pjesmu “nije jedan već su obala pala, Hrvatska se Šibenikom diči“.

Tijekom hrvatsko- bošnjačkog sukoba Petković je bio načelnik Glavnog stožera HVO-a. Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY) 2017. osudio ga je na 20 godina zatvora.  Petkoviću se stavljaju na teret teret zločini počinjeni nad Bošnjacima tijekom šest mjeseci 1993. na dijelu teritorija pod nadzorom vlasti Herceg-Bosne.

U istom postupku, poznatom kao suđenje hrvatskoj šestorki, osuđeni su bivši predsjednik vlade Herceg-Bosne Jadranko Prlić, ministar obrane Bruno Stojić, načelnik Glavnog stožera, general Slobodan Praljak, zapovjednik Vojne policije Valentin Ćorić i predsjednik Komisije za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić. Ukupno su dobili 111 godina zatvora.

Početkom prošle godine Petković je iz Pritvorske jedinice u Scheveningenu u Haagu prebačen u Belgiju na izdržavanje kazne, a potkraj prošle godine  njegovi odvjetnici Vesna Alaburić i Davor Lazić zatražili su prijevremeno puštanje na slobodu jer je do veljače 2021. izdržao dvije trećine kazne

U podnesku Mehanizmu za kaznene sudove odvjetnici Alaburić i Lazić su naveli kako će njihov klijent, koji je tijekom rata u BiH bio načelnik Glavnog stožera Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u veljači 2021. godine steći uvjete za razmatranje zahtjeva za puštanje na prijevremenu slobodu nakon odsluženja dvije trećine zatvorske kazne.

Pojasnili su kako je Petković prihvatio konačnu presudu kao i osobnu odgovornost za zločine za koje je osuđen: “On izražava iskreno kajanje za svoja djela ili propuste koji su doveli ili doprinijeli počinjenju zločina i duboku sućut bošnjačkim žrtvama i njihovim obiteljima”, navela je obrana u podnesku.

Pojasnili su kako Petković sada ima 71 godinu te da je narušenoga zdravlja. Uz to, zbog pandemije koronavirusa, članovi njegove obitelji nisu ga mogli posjetiti od ožujka ove godine. Dodali su kako se planira vratiti i živjeti u Splitu zajedno sa svojom obitelji.

Na činjenicu da general Milivoj Petković još uvijek nije na slobodi podsjetio je njegov prijatelj Čedo Paić, Šibenčanin koji živi u Nizozemskoj, a koji je sa suprugom Slavicom često posjećivao hrvatske uznike u Haagu. Pozvao je hrvatske političare da se više angažiraju da general Petković što prije izađe na slobodu.

“Dragi političari, ima li tko od vas da upita nadležne Ttribunala u Den Hagu zašto nas gen. Milivoj Petković još nije izašao iz zatvora a odslužio je svoje 2/3 što je po propisu da po ponašanju što garantiram da je bilo vise nego primjerno i krajem siječnja bi trebao izaći , a posto sam vidio i čuo da će ga predsjednik Milanović primiti kad izađe u dvore pa eto neka se malo pobrine za poštenog i nedužnog Milivoja čovjeka koji već 15 god godina nevin sluzi kaznu za nas i odvojen od svoje obitelji.

Vlado i predsjedniče, učinite nešto”, objavio je Čedo Paić.

Petkovićeva odvjetnica Vesna Alaburić kazala nam je da nije bilo nikakvih pravnih radnji nakon zahtjeva za privremenim puštanjem na slobodu nakon izdržane dvije trećine kazne. “To je na neki način uobičajeno, sad čekamo odluku suda i nadamo se da će biti što prije.”

Na upit može li tomu pripomoći angažman političara, kazala je da je “ovo sudski proces i da se stvari rješavaju isključivo sudska tijela, a ne politika”. Kazala nam je i da pandemija koronavirusa nije utjecala na rad suda jer se sjednice mogu održavati on-line.

Na pitanje kad se može očekivati povratak generala Petkovića u Hrvatsku, kratko je kazala: “Što prije!”