Foto: Pixabay

Računa se da se u Europi svaka žena tako rađa s poreznih dugom od 1.000 eura.

Ako računamo da žena mjesečno potroši samo 20 kuna na paket uložaka, što je minimum minumuma, znači da državi u godinu dana plati 60 kuna poreza. Pomnoženo s brojem žena do 50. godine – ispada da državni proračun na menstruaciji na godinu zaradi najmanje 54 milijuna kuna, piše portal Vijesti.hr.

To se popularno naziva “tampon tax” i žene ga ne mogu izbjeći. O tome se raspravljalo i u Europskom parlamentu – koji je donio preporuku da taj porez bude nula posto.

No još uvijek se mnogi nisu odlučili za takav potez. Baš kao i Hrvatice 25 posto poreza plaćaju Dankinje i Šveđanke, Mađarice još i više čak 27, a Belgijke i Francuskinje 5,5 posto. Žene ne oporezuju Irci. Tampon tax prva je još prije 15 godina ukinula Kenija, nakon toga brojne druge afričke i američke države dok se u Velikoj Britaniji porez na menstruaciju slijeva u fond iz kojeg se onda financiraju ženske udruge.

Najmanju količinu higijenskih potrepština koju žena potroši u pet godina platit će u Hrvatskoj oko 1.200 kuna. Pri tome ne računajući tablete protiv bolova bez kojih 20 posto žena ne može normalno funkcionirati.

Na to građanke u Hrvatskoj moraju platiti porez od 25 posto jer higijenske uloške i tampone se ne računa kao osnovnu životnu potrepštinu bez obzira što bez njih baš nijedna žena ne može.